Dwutysięczny przeszczep w katowickiej Klinice Hematologii i...

  Dwutysięczny przeszczep w katowickiej Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przemek jeszcze przez kilka tygodni zostanie w szpitalnej izolatce
  1/3
  przejdź do galerii

  Przemek jeszcze przez kilka tygodni zostanie w szpitalnej izolatce

  ©Fot. Mikołaj Suchan

  Przemek o chorobie dowiedział się w czasie ubiegłorocznych wakacji. Źle się czuł przez dłuższy czas, wciąż bolał go kręgosłup, miał gorączkę. Gdy zrobił badania krwi, natychmiast zatrzymano go w szpitalu. Przemek zachorował na ciężką postać ostrej białaczki limfoblastycznej. Lekarze od razu podjęli walkę z chorobą. Przeszczep pozwolił na dostarczenie Przemkowi zdrowych komórek krwiotwórczych.
  Prawdopodobieństwo, że brat Przemka może być dawcą wynosiło 25 proc. Na szczęście okazał się dawcą idealnym. Z powodu zmiany zasad finansowania, klinice obcięto środki

  - Bardzo się cieszę, bo to skróciło czas oczekiwania, jaki był związany z poszukiwaniem obcego dawcy - mówi Przemek, który jeszcze kilka tygodni spędzi odizolowany od najbliższych w sterylnej, szpitalnej izolatce. Ma jednak telefon, internet i telewizję, które muszą mu na razie wystarczyć za całą łączność ze światem zewnętrznym. - Tym się wcale nie przejmuję - przekonuje Przemek.

  - Ten młody mężczyzna jest naszym pacjentem numer 2000, ale zabieg odbył się w środę i już zaczęliśmy zmierzać ku kolejnemu rekordowi - uśmiecha się profesor Sławomira Kyrcz-Krzemień, kierownik Kliniki i Katedry Hematologii i Transplantacji Szpiku.

  Tymczasem ta zasłużona dla polskiej medycyny klinika, która jest największym ośrodkiem przeszczepowym w kraju, musi borykać się z trudnościami, związanymi z finansowaniem zabiegów transplantacyjnych. Nie otrzymała dotąd pieniędzy, prawie jednego miliona złotych, za sześć ratunkowych przeszczepów, przeprowadzonych w klinice w minionym roku.

  Do niedawna ministerstwo zdrowia nie chciało słyszeć o zwrocie środków, a wiceminister Marek Twardowski zarzucił szpitalowi, że nie wystąpił o zwrot należnych pieniędzy. Mijał się z prawdą, gdyż klinika od razu zareagowała na pismo resortu.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama