Związkowcy z Katowic będą demonstrować w Pradze

  Związkowcy z Katowic będą demonstrować w Pradze

  BS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ponad 200 związkowców ze śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" weźmie w sobotę udział w demonstracji w Pradze.
  Protest w stolicy Czech, a także w Madrycie (14 maja), w Brukseli (15 maja) i Berlinie (16 maja) organizuje Europejska Konfederacja Związków Zawodowych. Wszystkie są częścią akcji Nowy Ład Społeczny - Miejsca pracy, prawa i rokowania zbiorowe, w której bierze udział blisko 200 tys. związkowców z całej Europy. Do Pragi autokary wyjadą m. in. z Zawiercia, Gliwic i Jastrzębia. 50 związkowców o północy wyjedzie z Sosnowca spod tamtejszego Biura Terenowego Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Grupą kieruje Krzysztof Piętak, szef Regionalnego Sekretariatu Metalowców.

  Manifestacje odbywać się będą pod hasłami obrony zatrudnienia w czasach kryzysu. Związkowcy przejdą ulicami czterech europejskich stolic by przypomnieć, że każda pomoc państwa winna mieć na celu utrzymanie miejsc pracy, a ochrona socjalna powinna być wzmocniona, by uniknąć wykluczenia społecznego. Związkowcy będą też protestować przeciwko nadużyciom finansowym kapitalizmu, które prowadzą do rosnącej społecznej niesprawiedliwości i nierówności.

  - Pracownicy całej Europy walczą solidarnie w obronie zatrudnienia, o więcej miejsc pracy, o godną pracę. Walczymy o lepsze płace i emerytury, ochronę społeczną, dostępność usług publicznych, o prawo pracowników do współdecydowania. Domagamy się uczciwego dialogu równoprawnych partnerów społecznych. Od władzy żądamy zaprzestania agresji skierowanej przeciw związkom zawodowym i szacunku - mówi Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama