Racibórz: Śląska Straż Graniczna świętowała 18-lecie

  Racibórz: Śląska Straż Graniczna świętowała 18-lecie

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Najnowocześniejszą na Śląsku krytą strzelnicę otwarto w piątek w komendzie Straży Granicznej w Raciborzu.
  Otwarcie obiektu, który kosztował ponad 2 miliony złotych, uświetniło uroczystości z okazji osiemnastej rocznicy powstania Straży Granicznej w Polsce.

  - Strzelnica jest zautomatyzowana, podłączona do komputera, który na bieżąco oblicza wyniki strzelca. Z obiektu będą mogli korzystać funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych - zapewnia płk. Piotr Pysz, komendant śląskich pograniczników.

  Nowoczesny obiekt wybudowany został od podstaw, specjalnie na potrzeby strażników.
  - Można tam strzelać z broni krótkiej, długiej, maszynowej z odległości 30 metrów. Jednocześnie mogą strzelać cztery osoby - mówi Cezary Zaborski, rzecznik raciborskich pograniczników. - Przy budowie zastosowano specjalne, odporne na przebicie materiały zatrzymujące wystrzeliwane pociski oraz uniemożliwiające rykoszety wewnątrz sali - dodaje.

  Strzelnica, na której pogranicznicy i policjanci będą doskonalili swoje umiejętności, wyposażona została także w nowoczesny sprzęt multimedialny.

  - Na każdym stanowisku zainstalowano kamerę, monitor oraz lunetę strzelecką, co umożliwia oglądanie wyników strzelania i ewentualne korygowanie błędów - tłumaczy Zaborski. - Dodatkowo mamy także salę szkoleniową wyposażoną w tak zwany trenażer strzelecki. Jest to zintegrowane z komputerem i projektorem urządzenie, które pozwala wyświetlać sekwencje filmowe symulujące sytuacje, z jakimi mogą spotkać się funkcjonariusze w czasie służby - dodaje.

  Przed otwarciem strzelnicy odbyły się uroczystości oficjalne, m.in. apel z udziałem zaproszonych gości. Odznaczono i przynano awanse kilkudziesięciu pogranicznikom. Dodatkową atrakcją były pokazy uzbrojenia. Na uroczystości cieniem kładła się wizja likwidacji komendy Straży Granicznej w Raciborzu.
  Niestety taki scenariusz zakłada dokument: "Założenia do wieloletniej koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej na lata 2009-2015", podpisany przez wicepremiera Grzegorza Schetynę. Dokument przewiduje likwidację oddziałów śląskiego i sudeckiego Straży Granicznej. Na ich bazie utworzony ma być nowy oddział z siedzibą w Kłodzku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama