Częstochowa: Będą szkolić techników lotnictwa

  Częstochowa: Będą szkolić techników lotnictwa

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ruszył nabór do dwóch nowych klas w Technicznych Zakładach Naukowych w Częstochowie. Będą one szkolić techników mechaników lotnictwa oraz techników awioniki.
  To pierwsze i jedyne w całym regionie klasy szkolne w tych specjalnościach. Ich absolwenci nie powinni mieć żadnych kłopotów ze znalezieniem atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy, ponieważ brak wykwalifikowanych techników do obsługi statków powietrznych jest w Polsce coraz dotkliwiej odczuwany. Przyszli technicy będą się legitymowali certyfikatami, uprawniającymi do zatrudnienia we wszystkich krajach Unii Europejskiej.


  - Z każdym kolejnym tygodniem przekonuję się, że warto było wykonać tę pracę, którą wykonaliśmy w aeroklubie oraz wspólnie z dyrektorem TZN Joanną Sacharczuk - ocenia Włodzimierz Skalik, znakomity pilot, wielokrotny mistrz świata i Europy w sportach samolotowych, zarazem prezes Aeroklubu Częstochowskiego. - Na naszym lotnisku bazuje coraz więcej maszyn, należących do przedsiębiorców i osób prywatnych. Doceniają możliwość szybkiego przemieszczania się po całej Europie, tym bardziej, że nie muszą u nas wykonywać całego szeregu czasochłonnych formalności, do których są zobowiązani na przykład w Pyrzowicach. Te samoloty i śmigłowce ktoś musi obsługiwać i przeglądać, my więc sami będziemy czekać na nowych mechaników. Absolwenci tych klas będą mieli zapewnioną pracę w całej Unii Europejskiej


  Aeroklub rozpoczął już gromadzenie pomocy dydaktycznych do wyposażenia pracowni w Technicznych Zakładach Naukowych. Wprawdzie pierwszy rok nauki odbywać się będzie niemal całkowicie w oparciu o kadrę i bazę szkoły, lecz potrzebne są specjalistyczne urządzenia i eksponaty do zajęć. Skalik nawiązał już kontakty z Wojskowymi Zakładami Remontowymi w Bydgoszczy (prowadzą one m.in. remonty samolotów myśliwskich MiG 29 i szturmowych Su 22), aby pozyskać od nich wycofane już z użytku mechanizmy i detale płatowców i silników.

  - Zależy mi na tym, żeby ci młodzi ludzie od samego początku mogli zapoznawać się z różnymi rozwiązaniami. Na naszym lotnisku spotkają się z niewielkimi maszynami sportowymi czy komunikacyjnymi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu zetknęli się też z większymi samolotami cywilnymi i wojskowymi - dodaje Skalik. - Myślimy też o organizowaniu dla naszych uczniów wycieczek na niedalekie lotniska, choćby do Pyrzowic czy Łasku.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama