Halo Słońce, czyli niezwykłe zjawisko na niebie w Pankach

  Halo Słońce, czyli niezwykłe zjawisko na niebie w Pankach

  Marcin Twaróg

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W czwartkowe południe Renata Ługowska z Panek koło Częstochowy stała przed szkołą, w której uczy, gdy nagle zauważyła na niebie coś dziwnego.
  - Spostrzegłam dziwny barwny krąg wokół Słońca. To było tak niespodziewane, że zawołałam koleżanki. Obserwowałyśmy z niedowierzaniem, bo taki efekt zobaczyłyśmy pierwszy raz - mówi pani Renata.
  Aby uwiecznić to zjawisko, sięgnęła po telefon komórkowy i zrobiła nim kilka zdjęć. Okazało się, że widać na nich też niewielki ciemny punkt przypominający Saturn. Zdjęcia wysłała pocztą elektroniczną do naszej redakcji na alert@dz.com.pl .


  Zdjęcia z krótkim tekstem ukazały się na stronie www. polskadziennikzachodni.pl i już po kilku chwilach odezwał się pierwszy Czytelnik. Szybko rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące ciemnej plamy.
  - To z pewnością nie jest Saturn, bo nie ma prawa znajdować się na linii między Ziemią a Słońcem. Poza tym zjawisko byłoby widoczne na większym obszarze - stwierdził internauta Kamil. Prawdopodobnie ciemne miejsce na zdjęciu to efekt "przepalenia" zdjęcia, bo środek Słońca jest najjaśniejszy. Kolejny Czytelnik podpowiedział też, że barwna obwódka w kolorach tęczy to tzw. efekt halo. To zjawisko optyczne obserwowane wokół tarczy słonecznej. Pojawienie się świetlistego lub tęczowego pierścienia wywołane jest załamaniem się światła na kryształkach lodu, które są w chmurach na wysokości od 6 do 12 km ponad Ziemią.

  Podziel się ciekawymi zdjęciami i wyślij na alert@dz.com.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama