Ważne
  Buzek kontra... Buzek bis

  Buzek kontra... Buzek bis

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po piątkowej debacie "jedynek" do europarlamentu: profesora Jerzego Buzka z PO i doktora Marka Migalskiego z PiS, wiadomo z pewnością tylko tyle, że obaj panowie różnią się... wzrostem.
  - Mam nadzieję, że nie będzie to moja jedyna przewaga - żartował wyższy Migalski. We wczorajszej dyskusji, która odbyła się w siedzibie Radia Katowice, nie nastąpiło jednak żadne rozstrzygnięcie.
  - Występowali Buzek i Buzek bis. Ja będę głosował na oryginał - podsumował potyczkę szef śląskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Tomasz Tomczykiewicz. Dyskusję z dokładnością do sekundy wyreżyserowały sztaby wyborcze


  Rzeczywiście, nie sposób mu odmówić trafnej oceny. Spotkanie przebiegało wyjątkowo zgodnie, jak rozmowa mistrza z bardzo zdolnym uczniem. Buzek brylował wiedzą, elokwencją i politycznym obyciem, a Migalski był bardzo dobrze przygotowany merytorycznie. Kandydaci prawili sobie grzeczności i komplementy. Gdyby nie miejsce i czas - można by pomyśleć, że PiS i PO to partie wręcz stworzone do koalicji.

  Brak rozlewu politycznej krwi był spowodowany faktem, że debata z dokładnością do jednej sekundy została wyreżyserowana przez sztaby wyborcze. W tym sztywnym gorsecie ani Buzek, ani Migalski nie czuli się zbyt dobrze i w sumie z wielkiej chmury spadł mały deszcz. Każdy z kandydatów miał po trzy minuty wypowiedzi w trzech blokach tematycznych: pięć lat Polski w UE, bilans zysków i strat oraz przyszłość Unii.

  W ostatniej chwili PiS postanowił zrezygnować z ostatniego, dodatkowego punktu programu, w którym kandydaci mieli zadać sobie po jednym pytaniu. Była to niewątpliwie szansa na przełamanie nudy. Migalski nic o tym nie wiedział i był szczerze zdziwiony.

  - To miała być prezentacja postaci, a nie starcie - przekonywał rzecznik PiS Piotr Pietrasz.
  W opinii słuchaczy Buzek i Migalski zdjęli rękawice bokserskie tuż przed wejściem do radia. Inne zdanie, choć też nie do końca, mieli w sprawach Traktatu Lizbońskiego oraz korzystania z prawa weta przez państwa członkowskie. Migalski uznał, że warto z niego korzystać w obronie interesów narodowych, zaś prof. Buzek, który kilka razy podkreślił, że zawsze wybiera dialog zamiast kłótni, namawiał, by zamiast weta budować koalicje i forsować swoje pomysły.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama