Macierz powróciła na zamek grodziecki

  Macierz powróciła na zamek grodziecki

  Stanisław Bubin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Takich wsi, jak Grodziec, niewiele w Polsce. Mamy aż 23 zabytki, w tym 7 w państwowym rejestrze, a także 2 parki i 2 rezerwaty przyrody - mówił prof. Edward Cichy z Grodźca, jeden z członków założycieli koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
  Na zamku grodzieckim w sali rycerskiej spotkali się w sobotę lokalni patrioci, by po trwającej od 1939 roku przerwie reaktywować koło Macierzy, na dwa tygodnie przed walnym zjazdem stowarzyszenia miłośników regionu w Cieszynie.

  Macierz powstała w 1885 roku z inicjatywy działacza narodowego Pawła Stalmacha i działa nieprzerwanie do dziś, będąc najstarszą i najbardziej zasłużoną organizacją regionalną w Polsce.


  - W całym kraju mamy 29 kół, które skupiają ponad tysiąc osób. Koło w Grodźcu powstało w 1929 roku i działało do wybuchu wojny. Niezmiernie się cieszę, że po tak długiej przerwie zebrało się ponad 20 grodźczan i odtworzyło Macierz w tej wsi - powiedział Mariusz Makowski, historyk, prezes Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

  Celem koła będzie zbieranie lokalnych pamiątek, poznawanie historii regionu, przekazywanie wiedzy młodym. - Kultywować, zachować, pielęgnować jest trudniej, niż zburzyć - stwierdził ks. ewangelicki Andrzej Krzykowski. Z podobnymi życzeniami do zebranych zwrócili się również ks. kanonik Gerard Kurpas, od 31 lat proboszcz parafii św. Bartłomieja i poseł PiS Stanisław Szwed, który po 20 latach znów mieszka w rodzinnej wsi.

  Prezesem nowo utworzonego koła Macierzy w Grodźcu została Irena Skrzyżala, wiceprezesami Józef Król i Andrzej Orzełek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama