Noc w Muzeum: Piękna noc z królową Luizą

Noc w Muzeum: Piękna noc z królową Luizą

Katarzyna Pachelska i Reporterzy

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Zaczęło się od zgrzytu. Skansen Górniczy Królowa Luiza w Zabrzu miał otworzyć podwoje w Noc Muzeów o 18, a zrobił to godzinę później.
Rozczarowani ludzie musieli czekać na zewnątrz, aż w podziemiach skończy się spektakl Chodnik 05. Ale warto było uzbroić się w cierpliwość, bo pierwsze dwie grupy, które, jak Skarbnik przykazał, weszły w czeluście kopalni wyposażone w kaski i zielone chałaty, cieszyły się bardzo z ponadgodzinnego zwiedzania Królowej Luizy.

Podczas Nocy Muzeów atmosfera w tych szacownych placówkach przypomina piknik. Organizatorzy, jak obiecali, sprowadzili na dół konia, który, jak drzewiej bywało, miał ciągnąć wagoniki z węglem. Koń okazał się kucykiem, a węgiel styropianem, ale dzieci miały uciechę.

W ciemnicy pojawił się też Skarbnik w habicie przypominającym zakonny, z długą siwą brodą i świecą w ręce. Ze swadą opowiedział historię gwarka, który za bardzo się rozsmakował w piwie serwowanym przez gościnnego karczmarza. Przeniesiony do ciemnej kopalni przez nadprzyrodzone moce, został ocalony przez Pana Boga, ale odtąd musiał strzec bezpieczeństwa górników w kopalniach.

- Uważajcie, żeby się nie piznąć w głowę - ostrzegł Skarbnik. - Był tu jeden taki, któremu się to przytrafiło i teraz lata po kopalni i głosi, że jest moim stryjem - w ten zawoalowany sposób duch wyjawił, że w cywilu jest Zbigniewem Stryjem, aktorem Teatru Nowego.

Jedną z największych atrakcji Królowej Luizy była przejażdżka zabytkową kolejką górniczą Karlik. Wciśnięci w niemożliwie małe wagoniki, z szarpaniem i stukotem ruszyliśmy w kilkuminutową podróż.

Jeszcze tylko obejrzeliśmy fragmenty dekoracji zbudowanej kilka dni temu na potrzeby filmu o ocalałym z wypadku w kopalni Halemba Zbigniewie Nowaku i już trzeba było wychodzić na powierzchnię.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo