Ruda Śląska: Halemba jak bomba

  Ruda Śląska: Halemba jak bomba

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Otwarta puszka Pandory, bomba z opóźnionym zapłonem - tak nazywali w poniedziałek kopalnię Halemba bliscy górników, którzy w listopadzie 2006 roku zginęli w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego.
  Przed Sądem Okręgowym w Gliwicach zeznawali jako świadkowie. Cytowali słowa bliskich, że "metan w Halembie wypływa z każdej dziury".

  W lutym 2006 roku Krystian Sitek był w grupie osób idących na pomoc Zbigniewowi Nowakowi, przysypanemu w wyniku wybuchu. Jesienią ścianę otwarto ponownie, by wyciągnąć warte 70 mln zł urządzenia.

  - Ojciec był wzburzony, że Wyższy Urząd Górniczy zezwolił na jej ponowne uruchomienie i że akcja nie jest prowadzona jak ratownicza, z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa- mówił wczoraj jego syn, Adam Sitek. Krystian Sitek zginął potem w listopadowym wybuchu.

  Michał Wąsowski stracił syna Adriana, zatrudnionego w firmie Mard. To ona wygrała przetarg na wyciąganie maszyn. - To nieprawdopodobne, że mieli wyciągać urządzenia, choć do transportu nie była przygotowana trasa kolejki - mówił ojciec zmarłego.

  O niewłaściwym zorganizowaniu transportu wspomina też raport ekspertów, próbujących określić przyczyny wybuchu. W rozmowie z naszą gazetą adwokat byłego dyrektora kopalni, Kazimierza D. , ocenił, że to, co mówią świadkowie, trzeba położyć na karb wciąż dużych emocji.

  - Ci ludzie nie wypowiadają własnych słów. Powtarzają to, co usłyszeli w mediach lub przeczytali w aktach. Na siłę starają się podkreślić swoją rolę - stwierdził Kazimierz Ślązak.

  Prokuratura zarzuca siedemnastu oskarżonym niewyprowadzanie ludzi z zagrożonego wybuchem metanu rejonu, niewłaściwe neutralizowanie pyłu węglowego i fałszowanie dokumentacji. Na ławie oskarżonych zasiadają osoby z nadzoru kopalni oraz firmy Mard. Żaden z nich nie przyznaje się do winy. Grozi im do 12 więzienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama