Filharmonia Śląska w projekcie Unii

  Filharmonia Śląska w projekcie Unii

  Regina Gowarzewska-Griessgraber

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowicka Filharmonia Śląska bierze udział w projekcie "One step further", mającym na celu utworzenie w Europie sieci współpracujących ze sobą orkiestr.
  Powstał on w 2003 roku. Zainicjowała go francuska Orkiestra Pikardyjska z Amiens. Współpraca objęła już również zespoły z: Jeny (Niemcy), Żyliny (Słowacja)i Lublany (Słowenia). Prowadzone są rozmowy z kolejnymi orkiestrami, z: Bułgarii, Czech i Malty. Projekt już po raz trzeci zdobył środki z Unii Europejskiej.
  - Rozwijamy współpracę. Naszą siłą są orkiestry z mniejszych regionów, które uaktywniamy poprzez wymianę artystyczną, koncerty i wspólne projekty. Zależy nam na wielokulturowym dialogu - mówi Rose Bardonnet-Lowry, koordynator projektu.

  Ostatnia unijna dotacja to 200 tysięcy euro. Każdy zespół wnosi też swój wkład finansowy. Pożytek ze współpracy już jest ogromny. Za nami pierwsze wymiany muzyków i dyrygentów. - Wielki wspólny koncert zapowiadany jest we wrześniu w Katowicach, z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej - tłumaczy Grażyna Szymborska, dyrektor Filharmonii Śląskiej. - W Szybie Wilson zabrzmi "Requiem wojenne" Brittena. Chcemy pokazać, jak można wykorzystać obiekty poprzemysłowe na cele kulturalne. Wystąpią Orkiestry Filharmonii Śląskiej i Pikardyjska, Chór Filharmonii Śląskiej, ale i Chór Chłopięcy z Jeny. Obsada solistów również będzie międzynarodowa. Planujemy już też nasze przyszłoroczne koncerty we Francji - dodaje Szymborska.

  Ciekawie zapowiada się także inny pomysł. Każdy z partnerów ma zaproponować jednego współczesnego kompozytora, a efektem ich spotkania ma być wspólna kompozycja.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama