Gliwice: Zakończyły się Spotkania Teatralne

  Gliwice: Zakończyły się Spotkania Teatralne

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Podobno przed premierą "Brygady szlifierza Karhana" Teatr Nowy w Łodzi zamówił 300 kilogramów żeliwnych nakrętek, jednego z najbardziej zaskakujących rekwizytów w tym przedstawieniu.
  A i tak musi zapasy uzupełniać, bo spadające na scenę śruby po każdym spektaklu publiczność skrzętnie zbiera na pamiątkę. Nie nakrętki wszakże stanowią o tym, że w moim prywatnym rankingu wystawiona w niedzielę, 17.05. "Brygada szlifierza Karhana" okazała się jednym z najciekawszych przedstawień XX Gliwickich Spotkań Teatralnych.

  Szkoda tylko, że tytuł znany historykom teatru, współczesnemu widzowie niewielu już mówi, frekwencja na spektaklu była więc taka sobie.
  Tymczasem zespół łódzkich realizatorów, pod wodzą reżysera Remigiusza Brzyka, przeszedł sam siebie adaptując widowisko do przestrzeni Ruin Teatru Miejskiego. Przez dobę pracowano tu w pocie czoła, ale rezultat był wspaniały. Wydawało się, że łódzkie przedstawienie zostało wręcz w Ruinach zrealizowane, tak sensownie wykorzystany był każdy detal wypalonego wnętrza. Sam zaś spektakl pokazuje, czym w teatrze jest pojęcie interpretacji. Tekst Vaška Kani to sztandarowy przykład literatury socrealistycznej, doprawdy trudny dziś do strawienia po kilkunastu minutach. Gdy jednak przed sześćdziesięciu laty "Brygadę..." zrealizował w Łodzi Kazimierz Dejmek, wielu grających w niej aktorów, a i widzów także, zaangażowanych było w tę realizację naprawdę szczerze.

  Remigiusz Brzyk, przy współpracy dramaturga Tomasza Śpiewaka, swój spektakl buduje z kilku warstw: fragmentów sztuki Kani, granych przez współczesnych aktorów, archiwalnych zapisów spektaklu Dejmka oraz starych kronik filmowych. Te, pozornie nieprzystające do siebie jakości, łączy zaś nowoczesnymi środkami inscenizacyjnymi, nadając całości "marszowy" rytm muzyczny, a zgrzytający realizm zamieniając na metaforę (pani sekretarz partii to skrzyżowanie wytwornej damy z wróżką, wyścig pracy przypomina figury breakdance etc).
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama