Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Moc przeznaczenia - opera Verdiego w Operze Śląskiej. Premiera 18 marca

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Moc przeznaczenia - opera Verdiego w Operze Śląskiej. Premiera 18 marca
Moc przeznaczenia - opera Verdiego w Operze Śląskiej. Premiera 18 marca Marzena Bugała-Azarko
Bytom: Moc przeznaczenia - opera Verdiego w Operze Śląskiej. Premiera 18 marca. Trwają przygotowania do operowego hitu sezonu!

We wtorek, 7 marca, dziennikarze mieli okazję zobaczyć fragmenty próby do wyjątkowej premiery przygotowywanej przez zespół Opery Śląskiej w Bytomiu. To dzieło Giuseppe Verdiego – Moc przeznaczenia. Premierowy spektakl odbędzie się 18 marca 2017 r. o godz. 18, kolejne przedstawienia – 19, 25, 26 i 28 marca i 17 kwietnia br. Reżyserem i scenografem przedstawienia jest Tomasz Konina, a nad oprawą muzyczną czuwa Jakub Kontz.

- To już 25. premierowa realizacja dzieła Verdiego w Operze Śląskiej - mówi Łukasz Goik, p.o.dyrektora Opery Śląskiej. Wyjątkowość akurat tego spektaklu polega też na tym, że był tu grany wcześniej tylko raz - w 1961 roku. Powraca więc na deski bytomskiego teatru po 56 latach.

Obecne widowisko, jak podkreśla Tomasz Konina, reżyser, łączy w sobie monumentalne sceny zbiorowe, gdzie jednocześnie występuje nawet 60 osób z kameralnymi ariami i duetami.

„Moc przeznaczenia” , to opera o miłości, wojnie, przyjaźni i wierze w Boga. Historia osadzona w dawnych wiekach, ale też nie bez odwołań do współczesności, co widać w kostiumach. Już w pierwszej scenie widzimy Leonorę w pięknej, balowej sukni i jej ukochanego Alvara w skórzanej kurtce z ćwiekami. Ten kontrast kostiumów, zarówno pokazujący różnicę statusu społecznego, jak i epok, jest, jak podkreśla autorka strojów, Joanna Jaśko-Sroka, efektem zamierzonym.

- Najważniejsze było dla nas pokazanie emocji, które słyszymy w muzyce. Żeby tego nie przytłumić np. kostiumem XIX-wiecznym, przenosimy to epokowo bliżej, bardziej współcześnie, osadzając w połowieXX wieku. Po to, aby sztafaż kostiumowy nie nałożył się i nie przysłonił piękna tej muzyki. Szukaliśmy długo pomysłu na Alvara, który u Verdiego jest księciem z daleka i stworzyliśmy mu kostium kojarzący się z buntownikiem, kimś, kto jest w opozycji do establishmentu, którego przedstawicielami są markiz, Don Carlos i Leonora - mówi Joanna Jaśko-Sroka.

Verdi napisał „Moc przeznaczenia” w 1862 r. dla Carskiego Teatru Operowego w Petersburgu wg libretta Francesca Marii Piave, zainspirowany hiszpańskim dramatem „Don Alvaro” pióra księcia Angela de Saavedry. Premiera zakończyła się sporym sukcesem, a sam kompozytor otrzymał od cara order Świętego Stanisława. Verdi przygotował po kilku latach nową wersję opery, która została wystawiona w 1869 r. w mediolańskiej La Scali.

Giuseppe Verdi MOC PRZEZNACZENIA (La forza del destino) opera w 4 aktach. Libretto: Francesco Maria Piave. Spektakl w oryginalnej wersji językowej.

Kierownictwo muzyczne: Jakub KONTZ /reżyseria i scenografia: Tomasz KONINA /kostiumy: Joanna JAŚKO-SROKA / choreografia: Monika MYŚLIWIEC / światła: Dariusz PAWELEC, kierownictwo chóru: Krystyna KRZYŻANOWSKA-ŁOBODA / kierownictwo baletu: Aleksandra KOZIMALA-KLIŚ / asystent dyrygenta: Mieczysław UNGER / asystenci reżysera: Zosia DOWJAT, Bernadeta MAĆKOWIAK, Bogdan DESOŃ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!