Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Warszawie usłyszą, jak brzmi wymysiöeryś

Łukasz Klimaniec
Spektakl „Óf jer wełt” miał swoją premierę we wrześniu 2016 r. Z końcem marca obejrzą go widzowie w Warszawie
Spektakl „Óf jer wełt” miał swoją premierę we wrześniu 2016 r. Z końcem marca obejrzą go widzowie w Warszawie Piotr Strojnowski/mat. pras.
Młodzi aktorzy z Wilamowic wystawią w Teatrze Polskim w Warszawie spektakl w języku wilamowskim – „Óf jer wełt” (Na tamtym świecie).

Wymysiöeryś, czyli język wilamowski, który w tej podbielskiej miejscowości funkcjonował od XIII wieku, a po II wojnie światowej wskutek zakazu posługiwania się nim o mało nie zaginął, po latach milczenia jest coraz głośniej słyszalny. To zasługa zaangażowania młodych mieszkańców Wilamowic, działalności Stowarzyszenia Wilamowanie oraz wsparcia ze strony projektów i programów akademickich. Patronat nad nauczaniem i rewitalizacją języka sprawuje Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, a jedną z metod rewitalizacji języka wilamowskiego, ocalenia go od zapomnienia i przywrócenia mu prestiżu jest właśnie działalność teatralna wilamowian.

Po wystawieniu „Der Kliny Fjyśt” („Mały książę”) oraz „Hobbit. Hejn n cyryk” („Hobbit. Tam i z powrotem”) w języku wilamowskim, teraz przyszedł czas na „Óf jer wełt” („Na tamtym świecie”). To napisany w 1921 roku poemat Floriana Biesika, mieszkańca Wilamowic, który wcześniej dosłużył się wysokiej rangi jako urzędnik kolejowy w Trieście, największym porcie Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Przebywając w tym mieście, otwartym na wpływ kultury włoskiej, a jednocześnie tęskniąc do rodzinnych stron, znalazł inspirację dla swego utworu. Była nią „Boska komedia” Dantego. Biesik zaludnił niebo, czyściec i piekło ówczesnymi mieszkańcami Wilamowic.

Przygotowana przez wilamowian sztuka ukazuje epizody z życia autora oraz zabiera widza w podróż w zaświaty. Została wystawiona w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Wilmowicach, a wkrótce – 28 marca – zostanie odegrana w Teatrze Polskim w Warszawie.

Bilety na to przedstawienie dostępne są w kasach Teatru Polskiego. Spektakl w języku wilamowskim jest częścią warsztatów organizowanych na
Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu związanego z badaniami dziedzictwa językowo-kulturowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!