Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą kolejnej podstawówki. Zaprotestują pod urzędem w Bytomiu

Paweł Szałankiewicz
Styczniowy protest pod Urzędem Miasta w Bytomiu
Styczniowy protest pod Urzędem Miasta w Bytomiu Magdalena Grabowska
W Michowicach nie chcą kolejnej podstawówki. Rodzice będą protestować w piątek o godz. 10 pod bytomskim magistratem.

W dzielnicy Miechowice oburzenie w związku z reorganizacją oświaty. Rodzice protestują przeciwko reaktywacji zlikwidowanej wiele lat temu Szkoły Podstawowej nr 26. Powód? Obawy o przyszłość Szkoły Podstawowej nr 33.

Trwają ostatnie roszady w związku z reorganizacją oświaty w Bytomiu. Przypomnijmy, reorganizacja w naszym mieście ma przyjąć następujący kształt: od 1 września 2017 w Bytomiu powstaną trzy nowe szkoły podstawowe powstałe po przekształceniu gimnazjów.

CZYTAJCIE TEŻ:
Bytomianie protestują. Czy reaktywacja SP 26 = likwidacja SP 33?

Bytomianie protestują. Czy reaktywacja SP 26 = likwidacja SP 33?

I tak: w Łagiewnikach funkcjonować będzie SP nr 27 (po przekształceniu Gimnazjum nr 9), w Stolarzowicach - SP nr 47 (po przekształceniu Gimnazjum nr 15), a w Śródmieściu, przy ul. Tarnogórskiej 2 - Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego (po przekształceniu Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi). Zmiany czekają też cztery samodzielne gimnazja, które zostaną włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Takie rozwiązanie zastosowane zostanie w przypadku: Gimnazjum nr 2, które zostanie włączone do SP nr 3 przy ul. Strażackiej 2, Gimnazjum nr 7 w Szombierkach, które postanowiono włączyć do SP nr 45 przy ul. Zakątek 20. Dwa kolejne: Gimnazjum nr 8 w Karbiu włączone będzie do SP nr 21, a Gimnazjum nr 11 przy ul. Tysiąclecia 7 - do SP nr 37 przy ul. Gabriela Narutowicza 9.

CZYTAJCIE TEŻ:
Reforma oświaty w Bytomiu: Jest nowa sieć szkół

Wraz z nowym rokiem szkolnym, w ośmioletnie szkoły podstawowe zamienią się: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 oraz Zespół Szkół nr 1. Zespoły szkół, w skład których wchodzą jedynie dotychczasowe gimnazja i licea ogólnokształcące, staną się od 1 września 2019 r. czteroletnimi „ogólniakami”. Zmiany te dotyczyć będą: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Żeromskiego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Józefa Nickla 19, Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego z przy ul. Powstańców Śląskich 2.

Tak mniej więcej wyglądają zmiany z jedną różnicą - kiedy wydawało się, że wszystko jest już praktycznie ustalone, klin postanowiło w to wszystko włożyć Kuratorium Oświaty w Katowicach. W opinii projektu nowej sieci szkół w Bytomiu, którą magistrat otrzymał 23 lutego, kuratorium wskazuje, by „... przekształcić Gimnazjum nr 14 wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. J. F. Kennedy’ego przy ul. Józefa Nickla 19 w ośmioletnią szkołę podstawową”.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
W uzasadnieniu kuratorium pisze, że jest to podyktowane dużą ilością dzieci uczęszczających do pozostałych dwóch szkół podstawowych - nr 33 i 54 (do pierwszej obecnie uczęszcza 495 uczniów, a do drugiej 637 uczniów), co w przyszłości może grozić wprowadzeniem dwuzmianowości wynikającej z rozszerzenia funkcjonowania szkół o klasy I, VII i VIII. To, według kuratorium nie daje żadnej gwarancji zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. - W takim razie jakie warunki bezpieczeństwa ma spełnić utworzenie kolejnej podstawówki, w której w jednym czasie będą się uczyć gimnazjaliści, licealiści i pierwszoklasiści ze szkoły podstawowej? - zastanawia się Piotr Szymański, przewodniczący rady rodziców w Szkole Podstawowej nr 33, który wraz z innymi rodzicami sprzeciwia się utworzeniu kolejnej podstawówki. - Ponieważ wiemy, jakie będą tego następstwa - likwidacja SP 33 w ciągu dwóch, trzech lat - mówi Szymański

Jak przekonuje bytomski magistrat, obawy rodziców są niesłuszne. - Nie ma podstaw do obawy, że w przyszłości któraś ze szkół podstawowych w dzielnicy Miechowice zostanie zamknięta - mówi Aleksandra Szatkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Bytomiu. Sama reaktywacja SP nr 26, według urzędników, nie sprawi, że uczniowie będą zmuszani do uczęszczania do nowej szkoły.

- Istnieje możliwość przenoszenia uczniów szkół podstawowych na wniosek rodzica/opiekuna prawnego do szkół podstawowych powstałych z przekształcenia dotychczasowych gimnazjów - mówi Szatkowska.

Rodzice mogą podjąć taką decyzję do 24 marca składając wniosek o przeniesienie swojego dziecka do nowej szkoły na ręce dyrektora placówki, do której uczeń obecnie uczęszcza. Inna kwestia to ta, że w nowej szkole zostanie na razie utworzona tylko pierwsza klasa szkoły podstawowej.

- Rekrutacja do klasy I nowo powstałej szkoły podstawowej zaczyna się 13 marca i potrwa do 12 maja. Prognozowana liczba dzieci z obwodu tej szkoły z rocznika 2010 to 34 uczniów - zaznacza rzeczniczka.

To jednak nie przekonuje rodziców, którzy twierdzą, że prędzej czy później dojdzie do likwidacji SP nr 33.

- W tej dzielnicy trzy podstawówki zwyczajnie nie mają racji bytu, dlatego będziemy walczyć i protestować - mówi na koniec Szymański.

A najbliższy protest już w piątek 17 marca o godz. 10 pod bytomskim Urzędem Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!