W Czeladzi woda z kopalni ogrzeje osiedle?

  W Czeladzi woda z kopalni ogrzeje osiedle?

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czeladź ma spore szanse na wykorzystanie alternatywnych źródeł energii z byłej kopalni Saturn.
  To wniosek z ostatniego spotkania uczestników projektu Remining Lowex, dotyczącego wykorzystania wód kopalnianych.

  Czeladź jest w nim partnerem w części badawczej wspólnie z Uniwersytetem Śląskim i Spółką Restrukturyzacji Kopalń. W 2007 r. dostali grant Komisji Europejskiej na sporządzenie analizy i studium wykonalności dla wód dołowych kopalni Saturn. W tym projekcie uczestniczą także nauowcy z Holandii, Słowenii i Bułgarii.
  Czeladź jest pierwszym samorządem w Polsce, który zdecydował się wziąć udział w pilotażowym programie takiego pozyskiwania ciepła. Wody kopalniane o temp. 12-14 C mogą być źródłem ciepła dla pompy ciepła

  Sprawę od strony naukowej pilotuje doktor Zbigniew Małolepszy z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. - Prace naukowe trwają i opierają się na dokumentacji hydrogeologicznej tworzonej przez Centralny Zakład Odwadniania Kopalń w Czeladzi i archiwalnych mapach geologicznych. Ujęcie wód dołowych do pozyskiwania energii cieplnej jest możliwe, ponieważ są one wypompowywane na powierzchnię w procesie technologicznym utrzymania poziomu wód na głębokości 210 metrów. Nie musimy na razie wiercić tak jak Holendrzy skomplikowanych i kosztownych otworów do pompowania wody z zatopionych wyrobisk. Woda jest już na powierzchni. Musimy zaprojektować właściwy system instalacji z pompą ciepła, która może pozyskiwać z wody kopalnianej proporcjonalnie 4 kWh energii cieplnej przy wkładzie 1 kWh energii elektrycznej. Powinno się to opłacać, choć niektórym wydaje się, że w Polsce ta technologia nie ma przyszłości - mówi naukowiec.

  Kilka dni temu, podczas spotkania w Bułgarii, czeladzcy urzędnicy przedstawili pomysły miasta w zakresie możliwości wykorzystania wód z ujęcia szybu "Paweł" do ogrzewania budynku na ulicy Kościuszki 18. Uczestnicy projektu z Holandii mają już przygotowaną analizę możliwości wykorzystania wód dołowych do ogrzewania i chłodzenia planowanego dopiero osiedla mieszkaniowego w rejonie ulic Kościuszki i Granicznej.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama