Piekary mają swój hejnał

  Piekary mają swój hejnał

  KN

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Piekary wzbogaciły się o dodatkowy symbol miasta. W czwartek radni przegłosowali projekt uchwały w sprawie ustanowienia hejnału.
  Melodię skomponował Klaudiusz Jania, organista z piekarskiej bazyliki. Główna linia melodyczna zbudowana jest na pieśni "Matko Piekarska", hymnie archidiecezji katowickiej autorstwa wybitnego kompozytora, Feliksa Nowowiejskiego.

  Z inicjatywą powstania hejnału w ubiegłym roku zwrócił się do organisty prezydent Piekar, Stanisław Korfanty. W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy, że "Piekary Śląskie są wspólnie z Górą Świętej Anny duchową stolicą Górnego Śląska, stanowią silny ośrodek kultu religijnego". Do propozycji władz miasta pozytywnie odniósł się arcybiskup Damian Zimoń i członkowie Komisji Heraldycznej w Warszawie.

  - Skomponowałem około dziesięciu wersji hejnału. Ostatecznie wybraliśmy jedną - wspomina Klaudiusz. Jest studentem ostatniego roku katowickiej Akademii Muzycznej na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Jest autorem m.in. opraw festiwali kościelnych, czuwa nad akompaniamentem w czasie pielgrzymek stanowych do Matki Boskiej Piekarskiej. Hejnał z ratusza usłyszymy dwa razy dziennie, o godz. 12. i 21.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama