Pielgrzymka nadziei

  Pielgrzymka nadziei

  Biskup Tadeusz Pieronek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zazwyczaj zajmujemy się przede wszystkim sprawami, które dotyczą nas bezpośrednio. Dzisiaj jednak żyjemy w świecie, który nie może się separować od spraw dziejących się gdziekolwiek na świecie, zwłaszcza jeżeli dotyczą one człowieka, jego godności, jego praw i obowiązków.
  Osoba ludzka jest integralną częścią społeczeństwa, czyli wspólnoty w której żyje, jakikolwiek miałaby ona charakter.

  Na naszych oczach dochodzi do tak wielu wydarzeń, które mają wpływ na losy małych wspólnot, jak rodzina, ale także na losy świata, których nie jesteśmy w stanie ogarnąć i ustosunkować się do nich, bo wykraczają poza naszą znajomość faktów, kontekstu historycznego w którym mają miejsce.
  Niektóre wydarzenia wydają się nam zdarzeniem lokalnym, choć niosą przesłanie powszechne, ważne dla każdego człowieka. Takim wydarzeniem była niewątpliwie pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Ziemi Świętej, choć oficjalnie powinno się powiedzieć do Izraela.

  Te papieskie pielgrzymki do Ziemi Świętej mają swoją historię. Rozpoczął je papież Paweł VI, kontynuował z powodzeniem Jan Paweł II, o którym mówi się słusznie, że dla unormowania relacji między chrześcijaństwem a żydami zrobił przez lata swojego pontyfikatu więcej, niż wszyscy jego poprzednicy na Stolicy Piotrowej.

  Byłoby wielkim uproszczeniem i niesprawiedliwością twierdzić, co sugerowały niektóre środowiska medialne, że papież Benedykt XVI zdecydował się udać do Izraela po to, by naprawić złe wrażenie, jakie pozostało po jego przyjaznym geście w stosunku do lefebrystów, wśród których znalazł się jeden, negujący prawdę o zagładzie Żydów, zaplanowanej i realizowanej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przeczy takiej interpretacji chociażby fakt, że to nie papież wprosił się z tą wizytą, ale odpowiedział nią na zaproszenie rządu Izraela.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama