Mieszkańcy są przeciwni spalarni w Karwinie

  Mieszkańcy są przeciwni spalarni w Karwinie

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Spalarnię odpadów komunalnych planuje wybudować w czeskiej Karwinie, na terenie nieczynnej kopalni Barbara, województwo morawsko-śląskie.
  Budowa ma ruszyć w 2013 roku, a spalarnia ma działać pełną parą w grudniu 2015 roku. Mieszkańcy gminy Zebrzydowice na Śląsku Cieszyńskim protestują i chcą wstrzymania inwestycji. Sprawa ma trafić nawet do Ministerstwa Środowiska.

  - To przecież jest za blisko. Spalarnia będzie na pewno ze szkodą dla nas. Nie chcemy, by potem wszystko na nas leciało - argumentują ludzie.

  Wójt Zebrzydowic, Andrzej Kondziołka, na prośbę mieszkańców zajął się sprawą. Na pisemne pytanie wysłane do władz Karwiny otrzymał jednak odpowiedź, która go zaniepokoiła.

  - Dla mnie najistotniejsza była ilość spalanych odpadów. Okazuje się, że to aż 200 tysięcy ton rocznie różnych śmieci. Przy panującym układzie wiatrów oznacza to, że te wszystkie emisje będziemy mieli u nas - przekonuje wójt.

  Spalarnia to inwestycja czeskiego województwa śląsko-morawskiego, które zlokalizować ją chce na terenach nieczynnej kopalni w Karwinie. W planach zagospodarowania województwa figurują one jako strefa przemysłowa, usług produkcyjnych i wyposażenia technicznego. Jednak w linii prostej do granicy z Polską i gminą Zebrzydowice to niecałe 7 kilometrów. Biorąc pod uwagę różę wiatrów (przeważają wiatry o kierunku południowo-zachodnim), emisje spalarni mogą bezpośrednio oddziaływać na przygraniczne polskie gminy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama