Częstochowa: Przymusowe postoje hutników

  Częstochowa: Przymusowe postoje hutników

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zarząd ISD Huty Częstochowa wprowadził przerwy w produkcji. Rotacyjnie na poszczególnych wydziałach. W środę stanęła walcownia. Pracownicy idą na "postojowe" za 60 proc. wynagrodzenia.
  Rzecznik ISD Polska, Jacek Łęski, upoważniony do udzielania informacji o spółkach ISD w Polsce tłumaczy, że to konieczność, żeby nie pogłębiać strat przedsiębiorstwa w czasie kryzysu. Huta wykorzystuje 30 procent mocy produkcyjnych.

  Z decyzją zarządu nie chcą pogodzić się związkowcy. - Wprowadzając postojowe powołali się na zapisy w akcie założycielskim spółki Huta Częstochowa - mówi Marek Lisowski, szef hutniczej Solidarności. - A co nas obchodzi akt założycielski spółki. My mamy pakiet socjalny - dodaje.

  Pakiet socjalny gwarantuje pracę wszystkim pracownikom Huty Częstochowa przez dziesięć lat od października 2005 roku, gdy firmę kupili Ukraińcy. Obejmuje większość z 4,5 tysięcznej załogi.
  Tymczasem akt założycielski dopuszcza wprowadzanie planowanych postojów.

  Związkowcy grożą, że poskarżą się w Państwowej Inspekcji Pracy. Wyliczają, że niektórzy pracownicy, głównie ci zatrudnieni w ruchu ciągłym, w systemie czterobrygadowym stracą więcej niż 40 procent swoich poborów. - Teraz żałuję, że nie skorzystałem z przejścia na emeryturę pomostową - mówi hutnik Henryk Kowal. - Spokojnie doczekałbym pełnych świadczeń, a teraz boję się, że dojdzie do zmian w pakiecie socjalnym i nie będzie już gwarancji zatrudnienia.

  Tymczasem już na początku tego roku hutnicy byli wysyłani na zaległe urlopy, bo kryzys już się mocno dawał we znaki spółce.

  Związki mają pretensje do zarządu firmy, że chce się z załogą dzielić tylko biedą, ale nie zyskami.
  ISD zaoszczędziło sprzedając koksownię działającą przy hucie. Związkowcy mają pretensje o to, że transakcja odbyła się za ich plecami.

  ISD Polska w kwietniu sprzedało koksownię, spółkę wydzieloną z Huty Częstochowa chorzowskiej spółce Zarmen. Jeszcze w połowie ubiegłego roku ukraiński koncern planował wybudowanie trzeciej baterii koksowniczej w Częstochowie. Wycofał się z tych planów. Spadek produkcji hutniczej spowodował bowiem zmniejszenie zapotrzebowania na koks. Chociaż koksownia była spółką wydzieloną z huty, to jej pracownicy też są objęci pakietem socjalnym.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama