Dąbrowa Górnicza: Koniec monopolu administratora cmentarza?

  Dąbrowa Górnicza: Koniec monopolu administratora cmentarza?

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach utrudniała innym przedsiębiorcom wykonywanie usług pogrzebowych na należącym do niej cmentarzu - stwierdził Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
  Urząd nakazał zaniechanie stosowania tych praktyk i nałożył na parafię karę w wysokości 4309 złotych. Kwota została już zapłacona. Parafia pokryła też koszty postępowania - 47 zł.

  - Będziemy kontrolować, czy parafia zastosowała się do zaleceń. Jeżeli okaże się, że nie, to za każdy dzień zwłoki grozi kara do 10 tysięcy euro. Na terenie naszej delegatury jest to pierwszy taki przypadek. Podobny zaistniał w Będzinie. Obecnie prowadzimy w tej sprawie postępowanie wyjaśniające - mówi Maciej Fragsztajn, dyrektor delegatury UOKiK w Katowicach.

  W ocenie UOKiK parafia uniemożliwiając innym przedsiębiorcom, niż administrator cmentarza, wykonywanie usług pogrzebowych (kopanie grobów, czy budowanie piwniczek) przeciwdziała rozwojowi konkurencji. Czynności te należą do zakresu usług pogrzebowych i powinny być wykonywane przez przedsiębiorców pogrzebowych, a nie tylko przez administratora. Ten zmonopolizował usługi, nie dając wyboru rodzinom zmarłych.

  Parafia twierdzi, że każdy z przedsiębiorców może wykonywać takie usługi, ale muszą być prowadzone zgodnie z regulaminem i uzgodnione z administratorem. To nie znalazło jednak potwierdzenia w zebranym materiale dowodowym, bo parafia nie odpowiedziała na pismo z prośbą o umożliwienie kopania grobów i murowania piwniczek Andrzejowi Mrozowi, właścicielowi zakładu pogrzebowego w Ząbkowicach. Nikt inny, poza administratorem, nie wykopał w 2007 r. na tym cmentarzu ani jednego grobu, nie wymurował piwniczki.

  - Praktyki monopolistyczne są tu nagminne. Od dawna uniemożliwia mi się stawiania pomników oraz kopania i murowania piwniczek. Nic się niestety nie zmieniło. Wczoraj był pogrzeb, rodzina zmarłego chciała, bym ja zajął się przygotowaniem pochówku, ale znów robiono mi problemy - mówi Andrzej Mróz.
  - Dalsze decyzje w tej sprawie podejmiemy po konsultacji z prawnikiem - mówi Radomir Ł., administrator cmentarza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Monopol

   Darcy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 45

   Takie praktyki monopolistyczne mają miejsce również na innych cmentarzach. Ja to przećwiczyłem w Strzemieszycach. Nie ma jasno określonego regulaminu. W opinii administratora cmentarza kopanie...rozwiń całość

   Takie praktyki monopolistyczne mają miejsce również na innych cmentarzach. Ja to przećwiczyłem w Strzemieszycach. Nie ma jasno określonego regulaminu. W opinii administratora cmentarza kopanie grobów i stawianie piwniczek może wykonywać tylko jedna firma wskazana przez niego (w Strzemieszycach głośno o powiązaniach rodzinnych). Nie wiadomo za co i ile należy płacić, przy czym mam poważne wątpliwości, czy wpływy z opłat "cmentarnych" są ewidencjonowane. Firmy zewnętrzne maja utrudnione wejście na teren cmentarza, a ta jedna "właściwa" dysponuje kluczami do bram i tuż przy bramie ma własny barak.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   usługi pogrzebowe

   rozgoryczony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 49

   CHRZESCIAŃSKI NARÓD - to co się dzieje na cmentarzach , to sobie nawet najstarsi indianie nie wyobrażają. Tam jest dopiero biznes. Łowcy skór to pikuś do tego co tam jest. Nikt nie jest w stanie...rozwiń całość

   CHRZESCIAŃSKI NARÓD - to co się dzieje na cmentarzach , to sobie nawet najstarsi indianie nie wyobrażają. Tam jest dopiero biznes. Łowcy skór to pikuś do tego co tam jest. Nikt nie jest w stanie tej mafii rozbić. O cmentarzu komunalnym w Będzinie, gdzie zarządcą jest interpromex wartałoby się
   zająć, ale poważnie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Usługi pogrzebowe

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 38

   Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o kasę.Administrator chciałby
   zapewnie aby dzielić się z nim kasą.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama