Ważne
  Górecki wydany na Blu-rayu

  Górecki wydany na Blu-rayu

  Regina Gowarzewska-Griessgraber

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  III Symfonia "Pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego to jeden z najbardziej znanych w świecie utworów stworzonych w XX wieku.
  Poruszająca muzyka kompozytora urodzonego pod Rybnikiem i mieszkającego w Katowicach, trafia do ludzi niemal pod każdą szerokością geograficzną.

  Teraz pojawia się jej wydanie w formacie Blu-ray. Dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii zapisu dźwięku i obrazu, słynne wykonanie największego dzieła kompozytora zyskało niespotykaną dotąd jakość odbioru.

  Płyta ukazuje się w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej, które odbywają się pod hasłem "Zaczęło się w Polsce".
  Niezwykle poruszająca, modlitewno-medytacyjna narracja utworu idealnie współbrzmi z poważną refleksją nad pięćdziesięcioleciem, zawierającym w sobie wojnę, okupacje niemiecką i sowiecką, w końcu czasy komunistyczne i odzyskanie wolności. W utworze Góreckiego "polskość" osiąga walor uniwersalny.
  Kolekcjonerskie wydanie zawiera płytę Blu-ray Disc (HD audio-video) z "III Symfonią Pieśni Żałosnych" pod batutą kompozytora w nagraniu dokonanym 14 grudnia 2003 r. w Zakopanem, w Kościele św. Krzyża, w wykonaniu wybitnej sopranistki - Zofii Kilanowicz oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

  Jest też 48-stronicowa książka w twardej oprawie, zawierająca dwa eseje poświęcone dziełu Góreckiego, autorstwa Wiesława Stróżewskiego i prof. Andrzeja Nowaka oraz sylwetki kompozytora i wykonawców.
  Okolicznościowa obwoluta ozdobiona jest ilustracją autorstwa Rafała Olbińskiego. Do wydania dołączona jest również 22-stronicowa broszura, w której pomieszczono eseje Pawła Lisickiego ("Rzeczpospolita"), Jarosława Kurskiego ("Gazeta Wyborcza"), Michała Karnowskiego ("Dziennik") i Pawła Fąfary ("Polska. The Times") diagnozujące znaczenie 50 lat (1939-1989) dla współczesnej Polski.

  Wydawnictwo zostało przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury i firmę Lipinski Royal Fidelity.
  Uroczysta premiera odbędzie się w czwartek w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama