Rybnik: Zapomniany bohater

  Rybnik: Zapomniany bohater

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kilkadziesiąt ręcznie robionych kopert, znaczków z emblematami Solidarności oraz stosy podziemnych gazet - pamiątki po zmarłym kilka lat temu działaczu Solidarności Grzegorzu Połeciu trafiły w czwartek do rybnickiego muzeum.
  Przekazały je miastu Katarzyna Połeć, córka związkowca i jego żona, Urszula. - Chcemy w ten sposób nie tylko uczcić 20. rocznicę pierwszych wolnych wyborów, ale także pokazać ludziom, kim był mój ojciec i ile zrobił dla wolnej Polski. Zarówno dla mnie jak i dla ojca te rzeczy miały ogromną wartość sentymentalną - mówiła łamiącym się głosem Katarzyna Połeć.

  Wśród przekazanych muzeum eksponatów znalazły się serie znaczków i kopert ręcznie robionych przez działacza Solidarności, gdy przebywał on w ośrodkach, w których był internowany w czasie stanu wojennego.

  - Działalność podziemna męża zaczęła się jeszcze w 1976 roku, kiedy otrzymał pierwszą w całym regionie śląsko-dąbrowskim legitymację Komitetu Obrony Robotników. Grzegorz był wtedy pracownikiem Huty Silesia i bardzo zaangażował się w działalność podziemną. Z racji tego, że między innymi kolportował gazetę "Robotnik", funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa byli stałymi gośćmi w naszym domu. Naloty i przeszukania nie miały końca - wspomina Urszula Połeć.

  Jej mąż został aresztowany przed północą 12 grudnia 1981 roku. Przez kolejnych kilkanaście miesięcy przebywał w siedmiu różnych ośrodkach internowania rozsianych po całym kraju. W tym czasie spod jego rąk wyszło kilka tysięcy egzemplarzy kopert i znaczków. Na wszystkich widnieją znaki Solidarności, biało-czerwone flagi albo orzeł w koronie.

  - Mąż miał wielki talent plastyczny i tak go wykorzystywał. - mówi pani Urszula. - Przemycaliśmy do Ośrodków, w których był przetrzymywany tusz, kawałki wykładziny. To właśnie na tych kawałkach gumolitu wycinał maleńkim skalpelem znaczek Solidarności, który później przenoszony był na matryce i dalej na znaczki i koperty - dodaje.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama