Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PGG wycofała się ze sprzedaży mułów i flotów. Prewencyjnie

Redakcja
Za trzy tygodnie, bo 1 września, w życie wchodzą przepisy śląskiej uchwały antysmogowej. Oznacza to, że w instalacjach małej mocy nie będzie można wykorzystywać do ogrzewania budynków m.in. mułów i flotokoncentratów. Polska Grupa Górnicza poinformowała właśnie, że wycofuje się ze sprzedaży tego typu paliwa indywidualnym odbiorcom. Wcześniej mówiło się, że nastąpi to z końcem tego roku.

Z oferty Polskiej Grupy Górniczej dla indywidualnych klientów, korzystających z instalacji grzewczych małej mocy, zniknęły muły i flotokoncentraty. Od 1 września na terenie całego województwa śląskiego będą obowiązywać przepisy uchwały antysmogowej.

Choć mówiło się, że PGG ze sprzedaży mułów i flotów dla indywidualnych odbiorców wycofa się do końca tego roku, nastąpiło to wcześniej. Spółka tłumaczy, że to w dbałości o środowisko, aby paliwa tego typu nie były spalane w instalacjach, które nie są przystosowane do tego celu.

Ale ma to też związek z mającymi wejść życie nowymi przepisami uchwały antysmogowej. Od 1 września w naszym regionie nie będzie można już ogrzewać domów wspomnianymi mułami i flotokoncentratami, ale również m.in. węglem brunatnym i biomasą, której wilgotność przekracza 20 proc.

- Decyzja PGG ma więc charakter prewencyjny i służy naszym klientom - tłumaczy Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy spółki.

Przypomnijmy, że na początku lipca apel do PGG i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wystosował Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Zwrócił się wówczas do zarządów dwóch największych producentów węgla naszym kraju, by wspomniane muły i floty wycofali ze sprzedaży. Chodziło o to, że w uchwale antysmogowej można było zakazać używania tego typu paliw, ale ich sprzedaży już nie. Wyeliminowanie ich z rynku jest możliwe jedynie na poziomie rozporządzenia ministerialnego.

"Paliwo, które Państwo dostarczają, może być efektywniej i z pożytkiem wykorzystywane przez producentów energii i ciepła, a co najistotniejsze – z poszanowaniem zdrowia obywateli naszego kraju. Nie uchybi to zatem ekonomicznemu rachunkowi, którym muszą się Państwo kierować jak każda firma na rynku" - pisał wówczas marszałek.

Tomasz Głogowski poinformował, że sprzedaż sortymentów mułowych do indywidualnego ogrzewania w instalacjach małej mocy, stanowiło dla PGG i tak marginalny udział w globalnej sprzedaży. Nie mniej w ofercie spółki produkty te były dostępne, bo był na nie popyt. Bo - dodajmy - były zdecydowanie tańsze od innych sortymentów.

- PGG informuje także, że przygotowując się do podjęcia decyzji o wycofaniu sortymentów mułowych z sektora komunalno-bytowego, spółka już wcześniej zawierała kontrakty handlowe na dostawy mułów i flotokoncentratów do podmiotów energetyki i przemysłu, które dysponują specjalnymi instalacjami przystosowanymi do ich bezpiecznego zużycia - dodaje rzecznik PGG.

Niewielki odsetek mułów i flotów w ogólnym rachunku sprzedaży, stanowiły również w rozliczeniu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W minionym roku było 3,35 proc. udziału w sprzedaży węgla energetycznego, a niecały 1 proc. w ogólnym rozrachunku. Dodajmy, że JSW jest głównie producentem węgla koksującego.

- W roku 2017 proporcje te będą jeszcze niższe, ponieważ JSW zakończyła z końcem pierwszego kwartału wydobywanie węgla w kopalni Krupiński specjalizującej się w węglu energetycznym - mówi Katarzyna Jabłońska - Bajer, rzecznik prasowy JSW. - Mimo niewielkiej skali aktualnej sprzedaży dokładamy wszelkich starań, by dalej ograniczać produkcję i sprzedaż mułów i flotokoncentratów gospodarstwom domowym – właśnie taki cel narzucamy sobie w opracowywanej aktualnie strategii funkcjonowania grupy kapitałowej na lata 2017 – 2030 - zaznacza.

Dodaje, że w przypadku wprowadzenia zakazu lub ograniczenia sprzedaży mułów i flotów, spółka nie będzie miała problemu z ich zagospodarowaniem w procesie technologicznym.

- Spółka podjęła innowacyjne działania w celu zagospodarowania wskazanych w apelu typu paliw w procesie technologicznym. Jednym z pomysłów jest produkcja pelletu w oparciu o koks, muły, pyły i odpady węglowe dostarczane przez JSW - wyjaśnia pani rzecznik.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty