Ważne
  Musimy być wrażliwi

  Musimy być wrażliwi

  Katarzyna Piotrowiak, Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski
  1/3
  przejdź do galerii

  Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski ©Fot. Marzena Bugała

  Dominacja mężczyzn widoczna jest we wszystkich strukturach władzy i nic nie wskazuje na to, by się to miało zmienić - wyjaśnia prof. Kazimiera Wódz w rozmowie z Katarzyną Piotrowiak

  Jolanta Kwaśniewska powiedziała tydzień temu w Katowicach, że w każdym województwie należy powołać pełnomocnika do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn? Po co nam taki pełnomocnik?
  To jest kwestia pewnej koncepcji politycznej, dowartościowania samej idei równości.
  Mieliśmy już przecież takie stanowisko na poziomie centralnym oraz jego odpowiedniki w województwach. Przyszło jednak nowe rozdanie polityczne. W nowych wizjach i koncepcjach nie ma takiego priorytetu.

  Jak pełnomocnik może się przysłużyć przeciętnemu obywatelowi?


  W tym pytaniu jest trochę demagogii, bo to nie jest kwestia przeciętnego obywatela, tylko grup obywateli, które we własnym zakresie i poprzez własne działania nie są w stanie skutecznie dochodzić swoich praw obywatelskich.

  Przykład?
  Osoby starsze stanowią ewidentnie grupę mniejszościową, o pomoc zwracają się także osoby niepełnosprawne. Jak widać, to nie jest tylko kwestia równości praw kobiet i mężczyzn, ale cała sfera innych problemów. Lista jest bardzo długa i dotyczy różnych kategorii.

  Mało kto rozumie pojęcie gender mainstreaming. Kojarzy je z feministkami palącymi staniki i nadal nie wie, czy pełnomocnik jest potrzebny?
  Gender mainstreaming jest elementem większej całości. Chodzi o włączanie tych wszystkich problemów w nurt polityki unijnej. Jeśli na przykład mamy programy finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny, takie jak aktywizacja w powrocie do pracy, gender znaczy tyle, że mamy być wrażliwi, aby na poziomie lokalnym zadbano o interesy tych grup, o powroty kobiet na swoje stanowiska po urodzeniu dziecka.

  Czy coś stoi na przeszkodzie, aby pełnomocnikiem został mężczyzna?
  Oczywiście, że to może być mężczyzna. Pytanie jednak, czy możemy znaleźć kandydata, który będzie rozumiał, na czym polega specyfika problemu kobiet. Jeżeli taki się znajdzie, nie widzę problemu.
  Z drugiej jednak strony wszystko przemawia przeciwko. Dominacja mężczyzn jest widoczna we wszelkich strukturach władzy. Skoro więc mamy wspierać kobiety, wydaje się, że właśnie kobietę obdarzy się większym zaufaniem, ze względu na przebyte doświadczenia.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama