Żywiec: Szlachta przeprasza księżną i wręcza jej order

  Żywiec: Szlachta przeprasza księżną i wręcza jej order

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jedno z najstarszych polskich odznaczeń - Królewski Rycerski Order św. Stanisława - otrzymała w piątek księżna Maria Krystyna Habsburg. Uroczystość odbyła się w żywieckim Starym Zamku.
  - Przede wszystkim w imieniu całej polskiej szlachty przeprosiliśmy arcyksiężną, że tak późno przypomnieliśmy sobie o zasługach dla kraju całego jej rodu - podkreśla Krzysztof Banaś, organizator spotkania z ramienia Konfraterii Generalnej Szlachty Polskiej i Solidalicji Rycerstwa Polskiego, które decydują o przyznaniu wyróżnienia.

  Królewski Rycerski Order św. Stanisława został ustanowiony 7 maja 1765 r.
  przez ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nadawany był podczas uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa, organizowanych w kościele św. Krzyża w Warszawie, które przypadają na 8 maja. Order był przyznawany za działalność filantropijną. Kawalerowie orderu byli zobowiązani do wspierania działalności charytatywnej króla oraz finansowania m.in. Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie, który pomagał ubogim i potrzebującym.

  Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. order został przywłaszczony wraz z Orderem Orła Białego i Krzyżem Virtuti Militari przez carów rosyjskich. Za czasów zaboru rosyjskiego przyznawany był często generałom rosyjskim, tłumiącym polskie powstania niepodległościowe i osobom zasłużonym przy rusyfikacji Polaków, tracąc zupełnie swój charytatywny charakter.

  W 1916 r. car Mikołaj II zrezygnował z praw do tronu polskiego, zrzekając się tym samym prawa do nadawania polskich odznaczeń. Jednak zła sława tak obciążyła wyróżnienie, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie wprowadzono go do polskich odznaczeń państwowych i zabroniono jego noszenia z okresu nadań carskich.

  W 1979 roku ówczesny prezydent RP na Uchodźstwie Juliusz Nowina-Sokolnicki ponownie wpisał order do polskich odznaczeń państwowych.

  W piątek odznaczenie wręczało księżnej kilkanaście osób ubranych w szlacheckie stroje. Byli wśród nich m.in. hrabia Bogusław Jerzy Tarnawa-Zajączkowski i baron Władysław Prawdzic-Gowarzewski.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstyd

   Bzdury i pajacowanie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 38

   A jeszcze lepszy jest "ówczesny prezydent RP na Uchodźstwie Juliusz Nowina-Sokolnicki". Drogi Czytelniku, nie wierz w te brednie. Nigdy takiego prezydenta nie było, podobnie jak w szlacheckiej...rozwiń całość

   A jeszcze lepszy jest "ówczesny prezydent RP na Uchodźstwie Juliusz Nowina-Sokolnicki". Drogi Czytelniku, nie wierz w te brednie. Nigdy takiego prezydenta nie było, podobnie jak w szlacheckiej Rzeczypospolitej nie nadawano tytułów baronów i hrabiów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Swietny dowcip.

   Tropiciel absurdów:) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 60

   Smiechu warte, ten artykuł powinny znaleźć się w dziale dowcipy.
   Moze szanowny p.dziennikarz zada pytanie, dlaczego p.Zajaczkowski nie nazwał siebie księciem lub królem? Przeciez to brzmi...rozwiń całość

   Smiechu warte, ten artykuł powinny znaleźć się w dziale dowcipy.
   Moze szanowny p.dziennikarz zada pytanie, dlaczego p.Zajaczkowski nie nazwał siebie księciem lub królem? Przeciez to brzmi bardziej dumnie niz jakiś tam hrabia. A, ten drugi "baron" może powinien nazwać siebie burgrabią :)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama