Zabrze: Mniejsze serca też potrzebują pomocy

  Zabrze: Mniejsze serca też potrzebują pomocy

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prototyp pozaustrojowej komory wspomagania serca dla dzieci w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi już powstał - dzięki pieniądzom z ubiegłorocznej publicznej zbiórki na antenie TVP1.
  Potrzebne są jednak środki na dalsze prace, by zgodnie z planem zespołu Romana Kustosza - za dwa lata komory z Zabrza mogły już ratować małe serca.

  Taki cel ma akcja "Z sercem dla serca", która w niedzielę ponownie pojawi się w TVP1. Urządzenie, które - podobnie jak stosowana w polskich klinikach zabrzańska komora wspomagania serca dla dorosłych - służyć ma małym pacjentom ze skrajną niewydolnością krążenia.

  Wykorzystane będzie jako bezpieczny pomost do transplantacji serca lub szansa na regenerację chorego serduszka u dzieci w wieku od 6-7 do 12 - 14 lat, ważących od 20 do 40 kg. Obecnie używane komory uratowały już życie ponad 200 pacjentów, nie mogą być stosowane u tak małych pacjentów.
  O tym, że są jedyną szansą na życie z bardzo chorym sercem, wie 16-letni Paweł, który od 7 miesięcy czeka na przeszczep w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Miał szczęście, bo "dorósł" do komór.
  - Paweł jest w dobrej kondycji, ale wciąż czekamy na dawcę - mówi prof. Jacek Białkowski.

  Prototyp "małej" komory został opracowany dzięki funduszom zebranym podczas ubiegłorocznej zbiórki publicznej na antenie TVP 1. W marcu pokazano go publicznie i wówczas odbyła się kolejna zbiórka.- Finalizowane już są badania laboratoryjne, to znaczy wizualizacja przepływu krwi, badania hemokompatybilności, biozgodności materiałów i inne - relacjonuje dr Jan Sarna, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. - Jeśli wszystkie testy konstrukcyjne dadzą pozytywny efekt, na jesieni odbędą się badania z użyciem krwi. Liczymy, że eksperymenty na zwierzętach przeprowadzimy na przełomie roku. Kwotą mniej więcej pół miliona powinniśmy zamknąć fazę eksperymentu. I jest to jak najbardziej realne.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama