Paszportowy chaos z odciskami palców w woj. śląskim

  Paszportowy chaos z odciskami palców w woj. śląskim

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szykuje się paszportowa rewolucja. W dokumentach pojawią nasze odciski palców. Ich pobieranie rozpocznie się 22 czerwca.
  Rewolucja może mieć jednak swoje ofiary - turystów. Chcący wyrobić sobie paszport, będą musieli złożyć odcisk dwóch palców, przykładając je do elektronicznego czytnika. Tyle tylko, że na niespełna miesiąc przed wprowadzeniem tych zmian w liczącym ponad 4,6 miliona mieszkańców województwie śląskim jest zaledwie pięć takich urządzeń. Mamy tylko 5 elektronicznych czytników, potrzebnych jest prawie 20


  Paszporty biometryczne pojawiły się w Polsce trzy lata temu po rozporządzeniu Rady Europy (ono z kolei było skutkiem nacisków USA, które po wydarzeniach z 11 września 2001 roku nalegały na poprawę zabezpieczeń dokumentów przez państwa UE). Na początek zmieniły się zasady dotyczące wyglądu fotografii do paszportu - ich efektem ubocznym były słynne już spory o to, czy dane zdjęcie spełnia lub nie kryteria biometryczności. Teraz do paszportu trafi druga cecha biometryczna - odciski palców. Nie będzie można ich dostrzec gołym okiem - zostaną zakodowane w warstwie elektronicznej dokumentu. Zwiększy to bezpieczeństwo i wiarygodność dokumentów.

  - Będzie też dodatkowym argumentem w rozmowach o ruchu bezwizowym z USA czy Kanadą - uważa Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

  Osoby, które mają paszporty, a także ci, którzy je otrzymają do 29 czerwca mogą odetchnąć - ich sprawa nie dotyczy. Ich paszporty zachowują ważność do końca określonych w nich terminów. Dla tych, którzy zamierzają wyrobić sobie ten dokument po 22 czerwca w punktach paszportowych pojawią się instrukcje (testowe lub audiowizualne), mające pomóc w obsłudze czytników.

  Obecnie na paszport czeka się do miesiąca. Po wprowadzeniu obowiązkowego pobierania odcisków palców ten okres nie powinien się wydłużyć. Ale czy nie wydłuży się droga do paszportu? Teraz wnioski składać można w oddziale paszportowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, jego oddziałach zamiejscowych w Bielsku-Białej i Częstochowie, terenowych delegaturach paszportowych w Bytomiu, Gliwicach i Rybniku, a także jedenastu urzędach miejskich i siedmiu starostwach powiatowych. Żeby wszystkie te jednostki mogły nadal czynić to samo, muszą zostać wyposażone w elektroniczne czytniki, a tymczasem w regionie testowanych jest zaledwie pięć takich urządzeń (w Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie, Bytomiu i Gliwicach).
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama