Udar mózgu może być bardzo niebezpieczny

  Udar mózgu może być bardzo niebezpieczny

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  O tym, jakie są przyczyny powstawania chorób neurologicznych i czy one są dziedziczne rozmawiała z internautami na czacie dr nauk med. Joanna Siuda z Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego w Centralnym Szpitalu Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  Czym się różni choroba Alzheimera od demencji?
  Demencja, czyli otępienie to pojęcie ogólne odnoszące się do zespołu objawów chorobowych. Choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia.

  Jakie są przyczyny powstawania chorób neurologicznych u ludzi starszych?
  Wiek jest czynnikiem ryzyka wielu chorób neurologicznych. Przyczyny ich powstania mogą być różne, może to być uszkodzenie naczyniowe, zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne, hematologiczne czy wreszcie podłoże genetyczne.


  Co robić mając 30 lat, żeby w wieku 70 być w pełni sprawnym umysłowo i fizycznie?
  O sprawność swojego mózgu trzeba dbać, podobnie jak o sprawność mięśni, żeby zachować jego dobre funkcjonowanie na długo. Pamięć trzeba ćwiczyć, od dawna wiadomo, że osoby aktywne intelektualnie i te z wyższym poziomem wykształcenia zdecydowanie lepiej funkcjonują również w wieku starszym.

  Czy bóle szyi mogą mieć podłoże neurologiczne? I jaka może być ich przyczyna?
  Dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym kręgosłupa są bardzo częstą dolegliwością, ich przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, czasem dyskopatia powodująca ucisk na korzonki nerwowe, a ostatecznie pojawia się wzmożone napięcie mięśni i ból.

  Co to jest choroba Alzheimera? Dlaczego nazywa się ją otępienną?/b]
  Choroba Alzheimera to choroba zwyrodnieniowa mózgu, jej głównym objawem jest otępienie, ale z czasem pojawiają się zaburzenia zachowania, mogą wystąpić urojenia i inne objawy psychotyczne. Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia, stąd często potocznie tak się ją określa.
  [b]
  Czy objawy Alzheimera można wcześniej zdiagnozować lub zbadać?

  W okresie przed objawami klinicznymi nie, brak obecnie pewnego markera biologicznego pozwalającego jednoznacznie określić, czy dana osoba zachoruje. Dysponujemy natomiast różnymi metodami pozwalającymi określić czynniki ryzyka, które pozwalają ocenić prawdopodobieństwo rozwoju otępienia
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama