Częstochowa: Ścieżka najnowszej historii Polski

  Częstochowa: Ścieżka najnowszej historii Polski

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pod Jasną Górą i w samym sanktuarium otwarto ścieżkę edukacyjną najnowszej historii Polski.
  Szlak zatytułowany "Zło dobrem zwyciężaj" przygotowany został m.in. przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. - Ścieżka ma ukazywać maryjne drogi Polaków - mówi Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. - Trzeba młodym ludziom mówić o tym, co było i co działo się naprawdę w naszej historii. Czym Jasna Góra była w dziejach Polski, czym jest dzisiaj. To pomoże lepiej i pełniej zrozumieć maryjne drogi naszego Narodu.

  Szlak rozpoczyna się przed znajdującym się u podnóża Jasnej Góry w alei Sienkiewicza pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. W tym roku mija 25 rocznica męczeńskiej śmierci ks.
  Jerzego, zamordowanego w wieku 37 lat przez oficerów SB. Kolejnym etapem są błonia podjasnogórskie. Tu przychodzili i przychodzą uczestnicy pielgrzymek ludzi pracy, zainicjowanych przez ks. Jerzego. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zawieszali transparenty i rozrzucali ulotki.

  Następnym stanowiskiem jest szczyt jasnogórski, czyli Ambona Narodu, skąd kazania głosili: papież Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i ks. Jerzy Popiełuszko.

  Czwartą stacją jest pomnik kardynała Wyszyńskiego, przy bramie Lubomirskich, a piątą Bastion św. Rocha, gdzie znajdują się liczne pamiątki zrywów narodowych Polaków. Następny to "Golgota Jasnogórska" Jerzego Dudy-Gracza, nad Kaplicą Matki Boskiej Jasnogórskiej.

  Ostatni, siódmy stanowi Cudowny Obraz Matki Bożej, obok którego znajduje się przestrzelony w zamachu 13 maja 1981 roku, na placu św. Piotra w Watykanie, pas papieskiej sutanny.

  Ojciec Święty Jana Paweł II złożył go na Jasnej Górze jako wotum 18 czerwca 1983 roku, podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny. Pas jest umieszczony w specjalnej, drewnianej gablocie, o wymiarach 133 na 23 na 12 centymetrów, obitej srebrną blachą, za pancerną szybą. Wokół gabloty owinięta jest srebrna wstęga z inskrypcją z papieskiego herbu "Totus Tuus" - "Cały Twój". Wotum, określane jako relikwie zostało pokazane po raz pierwszy w 25. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na Jasną Górę w 2004 r.

  Opisy i historie stanowisk ścieżki znajdują się w przygotowanym na podstawie konkursowych projektów folderze, który opracowali uczniowie i nauczyciele częstochowskich szkół.

  Finaliści z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie twierdzą, że dzięki pracy nad folderem lepiej poznali współczesną historię, to, co wydarzyło się za życia ich rodziców.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama