Uratujmy życie katowickiej studentki

  Uratujmy życie katowickiej studentki

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od piątku piszemy o studentce AWF Katowice Ani Seweryn, pacjentce katowickiej Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku, która czeka na przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.
  Dotychczasowe próby znalezienia dawcy zgodnego genetycznie zakończyły się niepowodzeniem, dlatego 8 czerwca w Akademii Ekonomicznej w Katowicach fundacja DKMS Polska organizuje dzień dawcy dla Ani i innych pacjentów.

  Oczywiście nie musimy czekać do ósmego, by pomóc chorej dziewczynie.

  Dawcą można zostać rejestrując się na stronie www.dkms.pl lub np. poprzez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, po telefonicznym ustaleniu terminu. Wystarczy zadzwonić pod numer 032 208 73 28.

  Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Z danych statystycznych DKMS Polska wynika, że w ciągu 10 lat od rejestracji 5 na 100 potencjalnych dawców staje się dawcami rzeczywistymi.


  Komórki macierzyste uzyskuje się dwoma metodami. Po pierwsze z krwi obwodowej (wtedy pacjent oczywiście nie jest poddany narkozie) oraz z kości biodrowej. Zabieg ten jest wykonywany w narkozie, na sali operacyjnej. Oddanie szpiku odbywa się w wytypowanej placówce, zaś koszty związane z przejazdem, ubezpieczeniem dawcy pokrywa rejestr.

  W Polsce działa pięć rejestrów dawców szpiku:

  - Fundacja Przeciw Leukemii przy NZOZ MEDiGEN
  - Fundacja Urszuli Jaworskiej
  - Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNDSiKP) przy Poltransplancie w Warszawie
  - Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej przy Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie
  - Krajowy Bank Dawców Szpiku przy Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych we Wrocławiu.

  Warto dodać, że po pobraniu szpiku dawca może odczuwać niewielki ból w miejscu pobrania, ale szpik regeneruje się w ciągu 14 dni. Co ważne, szpik, bez szwanku dla zdrowia, można oddawać wielokrotnie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama