Halemba: Pusto na ławie oskarżonych

  Halemba: Pusto na ławie oskarżonych

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  We wtorek w gliwickim Sądzie Okręgowym nie udało się przesłuchać wszystkich wezwanych na ten dzień świadków, którzy mieli wyjaśniać, jak w listopadzie 2006 roku mogło dojść do katastrofy w Halembie.
  W tragedii z 2006 roku, największej od 30 lat w polskim górnictwie zginęło 23 górników i pracowników zewnętrznej firmy Mard. Jeden ze świadków tłumaczył absencję... przeprowadzką poza Śląsk. Pustoszeje też ława oskarżonych. Z 17 osób z kierownictwa kopalni i Mardu rozprawie nie przysłuchiwało się wczoraj czterech oskarżonych. Mieli jednak usprawiedliwienie.

  Niewiele nowego wniosły zeznania też Bogdana Jóźwiaka, ojca zmarłego 21-letniego Przemysława, który pracował przez cztery miesiące w firmie Mard.
  Firma miała w Halembie, z poziomu 1030 metrów, wyciągnąć elementy urządzeń. Z wykształcenia Jóźwiak był elektrykiem. Nim zjechał na dół, przeszedł jednodniowe szkolenie. W Halembie miał pomagać w przy transporcie rabowanych obudów.

  - Syn był żółtodziobem, powtarzał to, co słyszał od innych. Podobała mu się ta praca do momentu, gdy bardziej doświadczeni koledzy zaczęli mówić o przekroczeniach stężenia metanu - mówił wczoraj Bogdan Jóźwiak, również pracujący w górnictwie. Świadek przyznał, że nie słyszał od syna o naciskach ze strony dyrekcji, by przyspieszyć prace, ani o fałszowaniach dokumentacji czy czujników. Przyznał, że to normalne i na innych kopalniach - czujniki podstawia się pod źródło świeżego powietrza.

  Przypomnijmy: do przesłuchania w tej sprawie jest 300 świadków. Na razie są to rodziny ofiar, potem przyjdzie czas m.in. na specjalistów z branży górniczej. Żaden z oskarżonych nie przyznaje się do winy. Grozi im do 12 lat więzienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama