Wielki głód ziemi

  Wielki głód ziemi

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Informacja o planach PSL-u aby szybko zlikwidować Agencję Nieruchomości Rolnych i sprzedać nadzorowaną przez nią ziemię, wywołała euforię wśród polskich rolników.
  Wietrzą w tym dobry interes. - Gdyby rząd zdecydował się na sprzedaż tej ziemi, bardzo szybko jej zabraknie - twierdzi Roman Herber, sołtys Bieńkowic koło Raciborza. Jest przekonany, że okoliczni rolnicy wykupią każdą ilość ziemi. Tylko w województwie śląskim już teraz w ręce rolników mogłoby trafić 39 tysięcy działek. Kolejne 20 tysięcy czeka na regulację prawną.

  Sprzedaż ziemi należącej do Agencji Nieruchomości Rolnych to PSL-owska odpowiedź na apel niemieckich partii CDU i CSU do społeczności międzynarodowej, aby ta potępiła wypędzenia oraz uznała naruszone prawa. 83 tys. hektarów gruntu posiada Agencja Nieruchomości Rolnych w woj. śląskim


  PSL-owski projekt miałyby zapobiec ewentualnym roszczeniom i uregulować prawa własności na Ziemiach Odzyskanych przez 2016 rokiem, do kiedy obowiązuje okres ochronny na sprzedaż ziemi cudzoziemcom. Gra PSL-u na strachu przed Niemcami nie bardzo obchodzi rolników, z którymi o tym rozmawialiśmy. Oni w tym pomyśle widzą szansę dla siebie na powiększenie gospodarstw i rozkręcenie interesu.

  - Żeby gospodarstwo było dochodowe trzeba mieć ze sto hektarów. U nas takich gospodarzy jest tylko kilku. Większość ma od 20 do 40 hektarów. To mało - podkreśla sołtys Herber.
  W całej Polsce Agencja Nieruchomości Rolnych ma około 2,3 mln hektarów, przejętych głównie po byłych PGR-ach. W województwie śląskim najwięcej takiej ziemi jest właśnie na Raciborszczyźnie. To kilkanaście tysięcy hektarów. Spore zainteresowanie ziemią z agencji jest też w powiecie pszczyńskim. - Na grunt zawsze jest popyt. Już wcześniej sporo osób stawało do przetargów i kupowało hektary. Najchętniej jeśli graniczyły z ich polami - wyjaśnia Bogumiła Tekla, sołtys Golasowic.

  W Bąkowie koło Cieszyna agencyjnych gruntów jest niewiele. - Mieliśmy trochę nieużytków. Takie podmokłe łąki. Ale i tak znalazł się chętny, by je kupić pod stawy - podkreśla Stanisław Balas, rolnik z Bąkowa.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama