Ważne
  Ślub trochę później

  Ślub trochę później

  Agnieszka Nowak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od pięciu lat Polacy zawierają coraz więcej małżeństw. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statycznego. Zapewne wpływ na to mają decyzje osób z wyżu demograficznego przełomu lat 70. i 80 minionego wieku.
  Nie zmienia się natomiast tendencja także widoczna od kilka lat: ludzie pobierają się w coraz późniejszym wieku. Na początku lat 90. ponad połowa żeniących się mężczyzn nie osiągała wieku 25. roku życia, a w 2006 roku - już tylko jedna czwarta - 27 proc. Wśród kobiet liczba ta zmalała o jedną trzecią; z 73 procent do 48.

  Dlaczego decyzję o ślubie odkładamy na później? Prawie połowa młodych Polaków boi się, że związek może okazać się nieudany (według CBOS). Swoje ważne powody mają kobiety - są przekonane, że małżeństwo może być przeszkodą w ich karierze zawodowej. Ale brak tanich mieszkań też jest ważnym argumentem na nie.

  Więcej niż co trzeci badany twierdzi, że powodem jest trudność w znalezieniu odpowiedniego kandydata, lub że decyzja ta wynika z obaw współczesnych kobiet - boją się pogorszenia ich sytuacji materialnej. Najrzadziej kierujemy się strachem przed rolą rodziców lub niechęcią do posiadania dzieci.

  A co jest powodem przedłużającego się stanu kawalerskiego? Ponad połowa ankietowanych odpowiada, że mężczyznom trudno rozstać się z życiem bez zobowiązań. Boją się też odpowiedzialności jako przyszli ojcowie. Prawie 40 proc. kawalerów mówi o problemach materialnych lub mieszkaniowych.

  Jeśli porównamy nasze dzisiejsze opinie dotyczące przyczyn odkładania decyzji o ślubie z tymi sprzed dwunastu lat, okazuje się, że zmieniły się znacząco. Podstawowym powodem nie są kłopoty finansowe czy mieszkaniowe - jak kiedyś - ale raczej czynniki psychologiczne i tryb życia. Lecz społeczeństwo też daje przyzwolenie na odkładanie decyzji o małżeństwie. Takie stanowisko popiera 57 proc. badanych, przeciwnego zdania jest co trzeci Polak (34 proc.). Ale im więcej lat ma pytany, tym mniej jest wyrozumiały. Szczególnie krytycznie o odkładaniu małżeńskiej przysięgi wypowiadają się ankietowani w wieku 65 lat i starsi, mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym oraz osoby wierzące.

  Przychylne tego typu decyzjom są przede wszystkim osoby w wieku około 20 lat , zwłaszcza uczniowie i studenci, z wyższym wykształceniem oraz osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych, a ze względu na status cywilny - rozwodnicy, panny i kawalerowie.

  W kwestii wyboru ślubu cywilnego lub kościelnego zdanie Polaków jest podzielone. Ostatnio coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny; rezygnują z przysięgi w kościele lub odkładają ją na późniejszy termin.

  Co trzeci z nas (33 proc.) uważa, że najważniejszy jest ślub konkordatowy (kościelny ze skutkami prawnymi). Niemal tyle samo osób twierdzi, że rodzaj ślubu nie ma znaczenia, a decyzja należy wyłącznie do narzeczonych. Nieco ponad jedna czwarta Polaków (27 proc.) jest zdania, że w zupełności wystarczy ślub cywilny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama