Czechowicka kopalnia Silesia będzie zamknięta?

  Czechowicka kopalnia Silesia będzie zamknięta?

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zarząd grupy energetycznej Enea SA podjął w środę po południu decyzję, że odstępuje od zakupu czechowickiej kopalni Silesia. To już drugi przetarg na sprzedaż kopalni, który zakończył się niepowodzeniem.
  Na razie nie wiadomo, co dalej stanie się z kopalnią. - Jesteśmy rozgoryczeni. To bardzo przykra decyzja dla załogi, a nawet całego polskiego górnictwa. Mieliśmy nadzieję, że dojdzie do transakcji, na której wszyscy mogliby skorzystać - stwierdził Dariusz Dudek, przewodniczący Solidarności w Silesii.

  Silesia została wystawiona na sprzedaż po raz drugi, bo pierwszy przetarg, w którym uczestniczył szkocki koncern Gibson Group, został w ubiegłym roku w ostatniej chwili unieważniony.
  W połowie lutego Kompania Węglowa ogłosiła zaproszenie do składania ofert na Silesię. Zainteresowanych zakupem było kilka podmiotów. Na placu boju zostały dwa - szwajcarska firma Mincomes SA i polska spółka akcyjna Enea.

  Do dalszych rozmów Kompania Węglowa zaprosiła Eneę, która w swojej strategii rozwoju zakładała stworzenie tzw. łańcucha wartości, czyli od pozyskania paliwa po sprzedaż energii klientom, przedstawiła także obiecujący pakiet soc-jalny dla pracowników.

  Załoga Silesii była zadowolona, że to Enea została dopuszczona do dalszej proce-dury sprzedaży. Grupa energetyczna przystąpiła więc do tzw. due diligence, czyli szczegółowego badania stanu przedsiębiorstwa.

  Tymczasem w mediach pojawiły się informacje, że mniejszościowy akcjonariusz Enei, szwedzka grupa Vattenfall, sprzeciwia się tej transakcji.

  Jeszcze w ubiegłym tygodniu przedstawiciele Enei uspokajali, że są zainteresowani zakupem kopalni, a ostateczna decyzja zapadnie, jak skończy się due diligence. Wczoraj zarząd grupy energetycznej rozwiał wątpliwości.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama