Ważne
  Skuteczniej zadbać o zdrowie Polek

  Skuteczniej zadbać o zdrowie Polek

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rak szyjki macicy co dwie minuty zabija na świecie jedną kobietę. W Polsce codziennie dziewięć pań słyszy złą diagnozę. 288 tys. rocznie umiera.
  W woj. śląskim choruje 11 na 100 tys. kobiet. Najwyższa - 30-procentowa zachorowalność jest w Żorach. M.in. profilaktyce raka szyjki macicy poświęcona jest XVIII Konferencja Zdrowych Miast Polskich, która od wczoraj odbywa się w Tychach.

  - Propagowanie prozdrowotnych zachowań jest zadaniem samorządów. W Tychach tylko na profilaktykę uzależnień wydajemy 2 mln złotych, ale gdybyśmy chcieli zaszczepić 9-letnie dziewczynki przeciwko wywołującemu raka szyjki macicy wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), musielibyśmy znaleźć 3 mln złotych w budżecie rocznie. To dla nas zbyt duża kwota - przyznała Krystyna Rumieniuch, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta w Tychach.

  - Ale jeśli tylko możliwości budżetowe pozwolą, rozważymy przeznaczenie środków na współfinansowanie szczepień w kolejnym budżecie - dodała gospodarz konferencji, wiceprezydent Tychów Daria Szczepańska.
  Mimo wysokich kosztów 3 dawek szczepionki (ok. 1200-1500 zł ) już ponad 40 samorządów lokalnych w kraju zdecydowało się na finansowanie szczepień nastolatek przeciwko wirusowi HPV z własnych środków budżetowych.

  Do tej pory zaszczepiono ponad 60 tys. kobiet. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje szczepienie dziewcząt w wieku 11-12 lat, uznając je za wskazane również w wieku 13-18 lat. Wskazuje również korzyści wynikające ze szczepienia kobiet starszych, nawet do 55. roku życia. W woj. śląskim szczepienia dziewczynek z II klas gimnazjum finansują Żory, Marklowice i Ożarowice. W Jastrzębiu Zdroju prywatna Fundacja Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej pokrywa około 90 proc. kosztu szczepienia, którym objęte są dziewczynki w wieku 12-19 lat. Zaszczepiono tam już 500 dziewczynek.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama