Kowboje z plakatu, czyli dwa etosy

  Kowboje z plakatu, czyli dwa etosy

  Aldona Minorczyk-Cichy, Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gary Cooper z legendarnego             plakatu Tomasza Sarneckiego
  1/3
  przejdź do galerii

  Gary Cooper z legendarnego plakatu Tomasza Sarneckiego

  Zarówno rząd, jak i utożsamiany dziś z PiS-owskimi sympatiami związek Solidarność wykorzystały w swoich reklamach postacie bohaterów Dzikiego Zachodu. Wszystko to w związku z obchodzoną dzisiaj 20. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów.

  Zobacz, jakie atrakcje przygotowano na Śląsku z okazji rocznicy 4 czerwca
  Kliknij TUTAJ


  Jednak każdy z plakatów inaczej mówi o rocznicy. Warszawski Cooper to nawiązanie do legendarnego plakatu Tomasza Sarneckiego sprzed 20 lat, na którym szeryf hasłem W samo południe zachęcał do głosowania 4 czerwca 1989 roku. To był szeryf tamtej Solidarności. Dziś warszawski Cooper zachęca do świętowania rocznicy upadku komunizmu.

  John Wayne na plakacie śląsko-dąbrowskiej Solidarności krzyczy To nie tak miało być i zaprasza do udziału w antyrządowej manifestacji rozczarowanych dwiema dekadami wolności.

  Ten niby niegroźny pojedynek papierowych kowbojów to ciąg dalszy politycznego sporu, który niestety nie ucichnie nawet dziś, 4 czerwca - dwadzieścia lat po wielkim zwycięstwie.


  Pojedynek rewolwerowców, czyli starcie rządu z Solidarnością  Nie ma wątpliwości, że to słynny szeryf z plakatu, który powstał przed dwudziestu laty, zainspirował dziś artystów. W rezultacie podczas kampanii plakatowej przed 4 czerwca, zarówno strona rządowa, jaki sympatyzująca z PiS-em Solidarność, postawiły na kowbojów. Gary Cooper z wąsami Lecha Wałęsy starł się więc z Johnem Wayne'em.

  Kowboj przypominający Wayne'a spoziera na Ślązaków z katowickiego Spodka i z 30 tys. plakatów rozwieszonych w całym regionie. Zaprasza na dzisiejszą manifestację pod hasłem To nie tak miało być. Ma ona charakter antyrządowy. Związkowcy są rozczarowani, bo w ich opinii brak jest działań antykryzysowych. Kowboj z plakatu ma też przypomnieć o zasługach Solidarności w drodze do wolności i demokracji.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prezydent zmartwychwstanie?

   michal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak to możliwe, przemówi prezydent Lech Kaczyński?! :D

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama