Ważne
  Program katowickich obchodów upadku komunizmu

  Program katowickich obchodów upadku komunizmu

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach obchody dwudziestej rocznicy upadku komunizmu potrwają przez dwa dni. Program zapowiada się bardzo atrakcyjnie.
  4 CZERWCA

  O godz. 8.00 zaplanowano pierwszy kurs zabytkowym autobusem linii "89", który przejeżdżać będzie Trasą Wolności: plac Sejmu Śląskiego - Muzeum Pacyfikacji KWK Wujek - Muzeum IPN - plac Sejmu Śląskiego (Muzeum Pacyfikacji KWK Wujek oraz Muzeum IPN będzie można również odwiedzać samodzielnie). Każda osoba otrzyma pamiątkową kartę, na której będzie mogła zebrać okolicznościowe pieczątki z odwiedzanych miejsc, biało-czerwony kotylion, a także przewodnik. Pozostałe godziny odjazdu autobusu: 10.10, 12.40, 14.40 oraz 17.00. 5 czerwca w Katowicach pojawią się Bob Geldof i Donald Tusk


  O godzinie 10.00 na placu Sejmu Śląskiego rozpocznie się happening "Miasteczko PRL". Plac zostanie podzielony na dwie części: reżimową i wolnościową. Granicą pomiędzy nimi będzie wystawa "Uciekinierzy z PRL-u" (poświęcona jest problematyce ucieczek obywateli polskich z kraju w latach 1945 - 1989). Nie zabraknie przodowników pracy, nielegalnego drukowania bibuły, a także pokazów właściwej postawy pochodowej. "Miasteczko PRL" można odwiedzać do godziny 19.00.

  W Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, również o godzinie 10.00, funkcjonować zacznie "Kino Przyjaźń", w ramach którego odbędą się pokazy filmowe kronik z epoki PRL. Towarzyszyć im będą wystawy: "Rysunki sprzed ćwierć wieku. Grafiki Jacka Fedorowicza" oraz "20 lat rysunku w Gazecie. Jacek Gawłowski". Pokazy potrwają do godziny 16.00.

  W godzinach 20.00-21.30 na placu Sejmu Śląskiego zorganizowane zostanie plenerowe kino PRL, zobaczymy filmy dokumentalne z epoki PRL, a także autentyczne nagrania demonstracji antykomunistycznych.

  Głównym obchodom będą towarzyszyły

  - Konferencja "Droga do Wolności. Doświadczenia roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej" z udziałem młodzieży z Polski i Węgier. Konferencja dotycząca wydarzeń z 1989 roku odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim (Sala Sejmu Śląskiego) w godzinach 9.00 - 13.00.
  - Spotkanie "Powrót do przeszłości - Wielka Stypa 89", które o godzinie 19.00 rozpocznie się w Klubie Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych "Marchołt". W programie m.in.: jarmark staroci oraz zakopanie komunizmu w ogrodach Marchołta.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama