Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukają inżynierów

P. Piesik, J. Strzelczyk
06 Polska Picture Caption benton 8.5pt Red
06 Polska Picture Caption benton 8.5pt Red fot. waldemar deska
Ponad 4500 osób zatrudniać mają docelowo częstochowskie zakłady amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego TRW, znanego przede wszystkim z produkcji pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych.

To więcej niż w Hucie Częstochowa. Robotę znalazło już 4 tys. ludzi. Zakład Poduszek Powietrznych otwarty wczoraj oraz uruchomione w 2004 roku Centrum Inżynieryjne (nadal się rozwija, załoga ma być skompletowana do końca 2008 roku) wprowadziły się do wybudowanej za 34,5 miliona złotych nowej hali i biurowca, o łącznej powierzchni ponad 107 tysięcy metrów kwadratowych.

Oznacza to możliwość zatrudnienia wielu młodych inżynierów, nie tylko absolwentów Politechniki Częstochowskiej, ale też innych uczelni technicznych regionu.

O lokalizację centrum Częstochowa walczyła m.in. ze Słowacją i Rumunią. Udało się i miasto ma centrum nowoczesnej motoryzacji, na najwyższym światowym poziomie. Opracowania polskich inżynierów, przygotowane w Częstochowie są wykorzystywane już w firmach koncernu na całym świecie. Większość inżynierów, którzy znaleźli pracę w centrum pochodzi ze Śląska i okolic. Jedna czwarta pracowników to mieszkańcy Częstochowy. Zdecydowana większość osób starających się o pracę w centrum to absolwenci oraz kandydaci z niewielkim stażem zawodowym. Jest to strategia, wg. której optymalne proporcje wśród zatrudnionych to około 75 proc. absolwentów i osób z jedno - lub dwuletnim stażem, i 25 proc. doświadczonych inżynierów.

Jednym z młodych inżynierów pracujących w centrum jest Roman Wieteska. - Zalety pracy w Centrum Inżynieryjnym to m.in. umowa na czas nieokreślony od początku zatrudnienia, szkolenia zagraniczne, bezpłatne kursy języków obcych - mówi Wieteska.

Z nowych inwestycji cieszy się rektor Politechniki Częstochowskiej profesor Maria Nowicka-Skowron.
- Szkoły techniczne przeżywają prawdziwy renesans, na rynku pracy największe zapotrzebowanie jest właśnie na inżynierów. Dlatego na pewno nie będę za likwidacją któregokolwiek z obecnych kierunków kształcenia, myślę wręcz o otwieraniu nowych. Nasi absolwenci nie muszą jeździć po Europie w poszukiwaniu pracy, zatrudnienie są w stanie znaleźć na miejscu, w Częstochowie - mówi prof. Maria Nowicka-Skowron.

Uczelnia podjęła też prowadzenie studiów od pierwszego semestru w języku angielskim i odbiera coraz więcej zapytań o możliwości nauki od potencjalnych studentów z innych krajów, m.in. dlatego, że TRW ma fabryki w 24 państwach na całym świecie.

Z Centrum Inżynieryjnego i Centrum Obsługi Finansowej w Częstochowie (to drugie znajduje się przy Zakładzie Produkcji Pasów Bezpieczeństwa) prowadzić więc może, po zdobyciu praktyki oraz niezbędnego doświadczenia, prosta ścieżka kariery w międzynarodowej firmie o globalnym zasięgu.

Wieczorem miasto bawiło się na koszt koncernu na koncercie zespołu Łzy i Patrycji Markowskiej, na placu Biegańskiego. Był też pokaz tańca, sztucznych ogni i tańczących laserowych fontann oraz prezentacja samochodów zabytkowych w III Alei Najświętszej Maryi Panny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!