Ważne
  Szukają inżynierów

  Szukają inżynierów

  P. Piesik, J. Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 4500 osób zatrudniać mają docelowo częstochowskie zakłady amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego TRW, znanego przede wszystkim z produkcji pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych.
  To więcej niż w Hucie Częstochowa. Robotę znalazło już 4 tys. ludzi. Zakład Poduszek Powietrznych otwarty wczoraj oraz uruchomione w 2004 roku Centrum Inżynieryjne (nadal się rozwija, załoga ma być skompletowana do końca 2008 roku) wprowadziły się do wybudowanej za 34,5 miliona złotych nowej hali i biurowca, o łącznej powierzchni ponad 107 tysięcy metrów kwadratowych.

  Oznacza to możliwość zatrudnienia wielu młodych inżynierów, nie tylko absolwentów Politechniki Częstochowskiej, ale też innych uczelni technicznych regionu.

  O lokalizację centrum Częstochowa walczyła m.in. ze Słowacją i Rumunią. Udało się i miasto ma centrum nowoczesnej motoryzacji, na najwyższym światowym poziomie. Opracowania polskich inżynierów, przygotowane w Częstochowie są wykorzystywane już w firmach koncernu na całym świecie. Większość inżynierów, którzy znaleźli pracę w centrum pochodzi ze Śląska i okolic. Jedna czwarta pracowników to mieszkańcy Częstochowy. Zdecydowana większość osób starających się o pracę w centrum to absolwenci oraz kandydaci z niewielkim stażem zawodowym. Jest to strategia, wg. której optymalne proporcje wśród zatrudnionych to około 75 proc. absolwentów i osób z jedno - lub dwuletnim stażem, i 25 proc. doświadczonych inżynierów.

  Jednym z młodych inżynierów pracujących w centrum jest Roman Wieteska. - Zalety pracy w Centrum Inżynieryjnym to m.in. umowa na czas nieokreślony od początku zatrudnienia, szkolenia zagraniczne, bezpłatne kursy języków obcych - mówi Wieteska.

  Z nowych inwestycji cieszy się rektor Politechniki Częstochowskiej profesor Maria Nowicka-Skowron.
  - Szkoły techniczne przeżywają prawdziwy renesans, na rynku pracy największe zapotrzebowanie jest właśnie na inżynierów. Dlatego na pewno nie będę za likwidacją któregokolwiek z obecnych kierunków kształcenia, myślę wręcz o otwieraniu nowych. Nasi absolwenci nie muszą jeździć po Europie w poszukiwaniu pracy, zatrudnienie są w stanie znaleźć na miejscu, w Częstochowie - mówi prof. Maria Nowicka-Skowron.

  Uczelnia podjęła też prowadzenie studiów od pierwszego semestru w języku angielskim i odbiera coraz więcej zapytań o możliwości nauki od potencjalnych studentów z innych krajów, m.in. dlatego, że TRW ma fabryki w 24 państwach na całym świecie.

  Z Centrum Inżynieryjnego i Centrum Obsługi Finansowej w Częstochowie (to drugie znajduje się przy Zakładzie Produkcji Pasów Bezpieczeństwa) prowadzić więc może, po zdobyciu praktyki oraz niezbędnego doświadczenia, prosta ścieżka kariery w międzynarodowej firmie o globalnym zasięgu.

  Wieczorem miasto bawiło się na koszt koncernu na koncercie zespołu Łzy i Patrycji Markowskiej, na placu Biegańskiego. Był też pokaz tańca, sztucznych ogni i tańczących laserowych fontann oraz prezentacja samochodów zabytkowych w III Alei Najświętszej Maryi Panny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama