Ważne
  Wreszcie będziemy mogli wywozić za granicę zabytki techniki

  Wreszcie będziemy mogli wywozić za granicę zabytki techniki

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeśli chcesz zawieźć niekonwencjonalny prezent rodzinie lub przyjaciołom żyjącym za granicą (np. wyżymaczkę ręczną pralki Frani sprzed 30 lat), musisz się starać o zezwolenie konserwatora zabytków. To się wkrótce zmieni.
  W Polsce przepisy dotyczące wywozu dóbr kultury są bardziej restrykcyjne, niż w innych krajach Unii Europejskiej. Kupowane na targach staroci przedmioty mogą bowiem mieć charakter zabytkowy i wymagać zezwolenia na wywóz. Wystarczy, że mają więcej niż 25 lat. Wkrótce ma się to zmienić.

  - To kuriozum w europejskich systemach prawnych - mówi Piotr Ogrodzki, dyrektor Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych. - Dochodzi do tego, że osoby, które nabyły zabytki za granicą, np. w Niemczech i przewożą je do Rosji, mają problemy z przekroczeniem polskiej granicy. Żąda się bowiem od nich okazania polskich dokumentów wywozowych.

  U nas na wywóz staroci potrzebne jest jednorazowe pozwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wydawane za pośrednictwem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wymaga tego wszystko, co figuruje w rejestrze zabytków, rejestrach muzealnych. I to nie budzi kontrowersji. Gorzej, że nie można też wywieźć bez ekspertyzy przedmiotów spoza rejestrów, bo miliony przedmiotów mających więcej niż 25 lat też jest pod ochroną. A to uniemożliwia ich wywóz.

  Zasady gry zmieni nowelizacja ustawy o ochronie zabytków. Bez przeszkód będzie można wywozić nawet stuletnie obrazy, rzeźby, książki czy samochody. Zgoda Ministerstwa Kultury będzie potrzebna tylko na wywóz antyków wpisanych do rejestru zabytków.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama