Stop elektrośmieciom

  Stop elektrośmieciom

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od dzisiaj w Katowicach pojawią się punkty, w których mieszkańcy będą mogli legalnie i bezpłatnie pozbyć się swych elektrośmieci - zużytego sprzętu RTV, AGD czy energooszczędnych żarówek.
  Na początek stały punkt będzie przy ul. Miedzianej 15. Co sobotę elektrozłomu pozbyć będzie się można także w jednym z czterech czasowych punktów zbiórki. Zgodnie z obowiązującym od blisko trzech lat prawem, elektrozłomu nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do przydomowego śmietnika. Wydostające się z niego toksyny (m.in. rtęć, kadm i związki bromu) mogą bowiem wywołać skażenie wody, gleby czy powietrza.
  Powinien trafiać do specjalnych punktów lub, jeśli kupujemy nowy sprzęt, zostać odebrany przez pracowników sklepu (na zasadzie: jeden za jeden), a ze sklepu trafić do recyklingu. Choć na wprowadzenie w życie tych zapisów Polska miała dwuletni okres przejściowy, to ich stosowanie pozostaje kompletną fikcją.

  - Nadal jesteśmy daleko w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej. 90 procent naszych elektrośmieci wciąż trafia na wysypiska. Pozostawiane są też w serwisach, bądź sprzedawane w punktach skupu złomu, choć nie mają one prawa skupować takich odpadów - przyznaje Witold Miazga z ogólnopolskiej organizacji ElektroEko, zajmującej się budową i finansowaniem systemu odzysku elektrośmieci.
  Jak dodał, niewielka ilość rozstawionych w Katowicach "elektrośmietników" na początek w zupełności wystarczy.

  - Oczywiście będziemy chcieli rozbudować sieć o kolejne miejsca. Nawet najlepszy system nie będzie jednak właściwie funkcjonował, jeśli nie podniesiemy świadomości ekologicznej mieszkańców - stwierdził.
  Na razie nie jest z tym najlepiej: ponad połowa Polaków nie zna swoich praw i obowiązków związanych z ustawą o elektrośmieciach - podkreśla Witold Miazga.
  Adresy punktów, w których przyjmuje się elektrośmieci, są na stronie null, www.elektrosmieci.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama