Zagrożona dalsza przebudowa krajówki w Jaworznie

  Zagrożona dalsza przebudowa krajówki w Jaworznie

  Grażyna Dębała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ministerstwo Infrastruktury wystawiło bowiem negatywną opinię gminnemu wnioskowi o dofinansowanie III i IV etapu projektu Miasto Twarzą do Autostrady.
  Chodzi o niebagatelną kwotę 200 mln zł. W przyszłym tygodniu władze miasta zamierzają złożyć w ministerstwie odwołanie w tej sprawie.

  Jeśli decyzja urzędników z ministerstwa zostanie utrzymana to znaczy, że Jaworzno nie dostanie unijnych pieniędzy na najbardziej kosztowny etap przebudowy Drogi Krajowej nr 79 (trakt komunikacyjny z Katowic do Krakowa), a to pod znakiem zapytania stawia kolejne etapy tej ogromnej drogowej inwestycji.
  Przebudowa krajówki w ramach III i IV etapu MTdA to koszt 270 mln zł. Miasto starało się o dotację wartą 200 mln. Taką kwotę trudno byłoby wygospodarować z miejskiego budżetu, w którym dochody na ten rok to niecałe 300 mln zł.

  W piśmie z Ministerstwa Infrastruktury jako powód negatywnej oceny jaworznickiego projektu podano, że Droga Krajowa 79, której przedsięwzięcie dotyczy, nie wpisuje się w tak zwaną sieć TEN-T, czyli głównych korytarzy komunikacji drogowej przez Europę. Zdaniem ministerialnych urzędników taką drogą jest dziś autostrada A 4. Fakt, że za przejazd tą drogą trzeba zapłacić, dla urzędników z Warszawy nie miał znaczenia.

  - Centrum Unijnych Projektów Transportowych, w wyniku powstałych wątpliwości odnośnie spełnienia kryterium formalnego, czyli położenia w ciągach dróg krajowych należących do sieci TEN-T, wystąpiło z prośbą o opinię do Ministerstwa Infrastruktury. Zgodnie z tą opinią nie ma podstaw by zaliczyć DK 79 do sieci TEN-T - podkreśla Anna Siejda, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie.
  Kierowcy są oburzeni. - To skandal. Wyremontowana i przebudowana DK 79 byłaby alternatywą dla autostrady A4, gdzie ciągle są remonty i za którą trzeba płacić - mówi Marian Radosz, kierowca z Jaworzna.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama