Straż Graniczna przejęła 40 tysięcy sztuk papierosów bez...

  Straż Graniczna przejęła 40 tysięcy sztuk papierosów bez akcyzy

  MT

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali Czecha i Polaka w trakcie przekazywania nielegalnych papierosów - poinformował rzecznik prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu Cezary Zaborski.
  Do zdarzenia doszło na terenie Zebrzydowic w powiecie cieszyńskim. Patrol Straży Granicznej zauważył na jednej z bocznych ulic dwóch mężczyzn, którzy z dostawczego samochodu z polską rejestracją przeładowują kartonowe pudła oraz zawinięte w czarną folią przedmioty, do bagażnika osobowego Forda z czeską rejestracją.

  Okoliczności przeładunku oraz fakt, że w takich opakowaniach ujawniano już wcześniej papierosy bez polskiej akcyzy, nasunęły funkcjonariuszom podejrzenia, że również w tym przypadku może być to nielegalny towar. Postanowili więc to sprawdzić.

  Okazało się, że ich podejrzenia były w pełni uzasadnione. W 3 kartonowych pudłach i w jednym foliowym worku, które przeładowywane były z samochodu dostawczego, znajdowało się łącznie 2 000 paczek (40 000 sztuk ) papierosów różnych marek. Część paczek papierosów posiadała ukraińskie i rosyjskie znaki skarbowe akcyzy, część w ogóle była bez znaków akcyzy.

  Kierowcą polskiego samochodu, a zarazem dostawcą nielegalnego towaru okazał się mieszkaniec województwa śląskiego, odbiorcą obywatel Czech - mieszkaniec Ostravy. Polak tłumaczył się, że papierosy kupił na jednym ze śląskich targowisk z zamiarem odsprzedaży z zyskiem. W toku prowadzonych czynności obaj mężczyźni zgodzili się na przepadek ujawnionych papierosów na rzecz Skarbu Państwa RP i wystąpili z wnioskami o dobrowolne poddanie się karze. Nielegalny towar zatrzymano. Jego wartość rynkową szacuje się na 14 000 złotych.

  To już kolejny w tym roku przypadek ujawnienia i zatrzymania nielegalnych papierosów. Od stycznia do maja, w wyniku kontroli prowadzonych przez mobilne patrole na szlakach komunikacyjnych oraz czynności kontrolnych prowadzonych na lotnisku w Pyrzowicach, a także działań podejmowanych w celu dotarcia i likwidacji miejsc dystrybucji i składowania nielegalnych papierosów, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już ponad 2 mln sztuk nielegalnych papierosów o wartości ponad 750 tys. złotych . To więcej niż w analogicznym okresie 2008 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama