Świadek: w dniu wypadku w Halembie manewrowano czujnikiem...

Świadek: w dniu wypadku w Halembie manewrowano czujnikiem metanu

Maria Olecha

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Gliwicki sąd usłyszał sensacyjne zeznania świadka w sprawie tragicznej śmierci górników w kopalni Halemba.
W dniu, kiedy wydarzył się wypadek, kilka razy były wybicia prądu. Pracownicy działu wentylacji kopalni mówili, że to z powodu nadwyżek metanu. Nie wycofywano nas z tego rejonu, zresztą my nie zawsze o wybiciach wiedzieliśmy, bo mieliśmy swoje światło - mówił w środę w Sądzie Okręgowym w Gliwicach Sławomir Stokowiec, który zeznawał w procesie dotyczącym tragicznego wypadku na kopalni Halemba.

Przypomnijmy: 21 listopada 2006 roku w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło tam 23 górników. Na ławie oskarżonych zasiada procesie 17 osób, a sąd ma do przesłuchania w sumie ponad 300 świadków.

Sławomir Stokowiec był pracownikiem firmy Mard, która miała zlikwidować na pokładzie "506", na głębokości 1030 metrów ścianę i odzyskać spod ziemi obudowy maszyn. Na kopalni Halemba pracował, jak twierdzi, około trzech tygodni, z czego przez trzy dni - aż do wypadku - uczestniczył w rabowaniu zestawów obudowy ze ścian. 21 listopada 2006 roku pracował na porannej zmianie. Tragedia wydarzyła się natomiast popołudniu.

- Myśmy musieli zrobić wszystko, aby prąd był. Przewietrzaliśmy ścianę lutnią o długości około 4 metrów. Sztygar i pracownik kopalni z mojej brygady przesuwali lutnię w różne strony, szukając świeżego luftu. Końcówka lutni była cofana w trakcie rabunku zestawu, bo inaczej nie dałoby się pracować - zeznawał mężczyzna.

Z jego wyjaśnień wynika, że w rejonie, w którym pracował czujnik pomiaru metanu był zamontowany w stropie. Stężenie metanu mierzył też zawsze górnik przodowy, który mówił reszcie brygady, czy może pracować. Oprócz niego aparaty do pomiaru wartości metanu mieli też sztygar i jeden z pracowników kopalni.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo