Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Śląskiego Klubu Fantastyki dla autorów komiksu Wilq

Beata Sypuła
Superbohater Wilq
Superbohater Wilq ARC
Śląski Klub Fantastyki przyznał w piątek wieczorem prestiżową nagrodę Śląkfę Bartkowi i Tomkowi Minkiewiczom - twórcom kultowego komiksu "Wilq".

Wilq z Opola sam o sobie mówi że jest skwaszonym bucem. A mimo to - a może właśnie dlatego - superbohater stworzony specjalnie dobraną prymitywną kreską podbił serca czytelników. Dziś kultowy jest nie tylko sam komiks "Wilq" autorstwa Bartka i Tomka Minkiewiczów, ale i powiedzonka stwora, który wielokrotnie ratuje świat.

W piątek w Chorzowie to właśnie autorzy tego dzieła pełnego humoru i wyszukanych wulgaryzmów, zostali nagrodzeni ogólnopolską, prestiżową nagrodą Śląkfą i odebrali statuetkę postaci w skafanderze kosmicznym.

Śląski Klub Fantastyki nagrodził nie tylko twórców, ale także wydawców i fanów gatunku.

- Nasz klub istnieje od 1981 roku, a nagrodę Śląkfy przyznajemy od 1984 roku - mówi Elżbieta Gepfert, do niedawna prezes Śląskiego Klubu Fantastyki, mająca 17-letni dorobek w organizowaniu w naszym regionie miejsca dla miłośników tej twórczości literackiej.

W tym roku - oprócz braci Minkiewiczów z Opola - Klub nagrodził także wydawcę - spółkę Agora i Wojciecha Orlińskiego za serię dzieł Stanisława Lema. Miłośnicy fantastyki zgodnym chórem zapewniają, że właśnie od niego rozpoczynali przygodę z fantastyką naukową, a dla wielu twórców wciąż jest niedoścignionym królem gatunku.

Statuetka autorstwa artysty plastyka Mariana Knoblocha trafiła także do fanów fantastyki: Waldemara Gruszczyńskiego i Mamerta Janiona z Zielonej Góry.

- Obaj zorganizowali nam w ubiegłym roku Polcon, czyli czterodniowy konwent dla miłośników tego gatunku - mówi Elżbieta Gepfert. - Na Uniwersytecie Zielonogórskim podjęli aż tysiąc osób z całego kraju.
Okazją do wręczenia nagród było Seminarium Literackie Śląskiego Klubu Fantastyki, które organizowane są od 1993 roku. Tegoroczna edycja nosi tytuł Recycling kulturowy: ekranizacja, beletryzacja, intertekstualność.

Seminarium zgromadziło wyznawców gatunku z całego kraju. Odbywa się ono jak zwykle na terenie Ośrodka Harcerskiego Skaut w Chorzowie oraz Spółdzielczym Ośrodku Kultury w Katowicach, w dniach 12-14 czerwca 2009 roku. Weekend po Bożym Ciele na Śląsku to bowiem czas fantastyki.

W latach osiemdziesiątych Śląski Klub Fantastyki, największy w kraju, zrzeszający 200 członków, był organizatorem konwentu Silcon, a także czterech Polconów - Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki: w roku 1986, 1988, 1997 i 2001. Większość członków Śląskiego Klubu Fantastyki działa w sekcji RPG, tolkienowskiej oraz mangowej.

Oprócz korespondentów, zwykle są to osoby zamieszkałe na terenie Górnego Śląska. Dzięki zrzeszeniu się w prężnym ŚKF mogą m.in. skorzystać z imponujących zasobów bibliotecznych, gromadzonych od momentu jego powstania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!