Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wici w chorzowskim skansenie - znamy wyniki

Monika Pacukiewicz
ARC SKANSEN
W tym roku jury Wojewódzkiego Przeglądu Folklorystycznego WICI 2009 przyznało 53 dyplomy i wyróżnienia w kategoriach: zespoły śpiewacze, zespoły inscenizujące zwyczaje i obrzędy ludowe, zespoły taneczne, kapele ludowe, śpiewacy ludowi, instrumentaliści oraz Mistrz i uczeń.

Wręczono też dwa dyplomy za wieloletnie podtrzymywanie tradycji folklorystycznych własnego regionu: Zespołowi Śpiewaczemu Mierzęcanki oraz Zespołowi Regionalnemu Pszczyna. Dyplom za prezentację strojów ludowych własnego regionu otrzymał Regionalny Zespół Śpiewaczy Radostowiczanki.

Jury wytypowało także Zespół Śpiewaczy Mizerowianie z Mizerowa, Talizman z Pawłowic oraz Angelę Wawrzyk solistkę z Zespołu Folklorystycznego Wrzos do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 2010 roku.

Wręczenie nagród i koncert finałowy oglądało w niedzielę w skansenie w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku około tysiąc ludzi. Tak dużej publiczności nie miały jeszcze żadne Wici.

W Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym WICI 2009 wzięło udział 96 wykonawców z naszego regionu.
- Bardzo budujące jest to, iż mimo upływu czasu ten festiwal nie tylko trwa, ale ma się coraz lepiej. Wzrasta ilość uczestniczących w nim zespołów, kapel, solistów, ale również przybywa z każdym rokiem odbiorców. Przychodzą całymi rodzinami. I to nie tylko z najbliższej okolicy, ale z terenów całego województwa śląskiego - mówi Zdzisław Humenny szef działu organizacji imprez i promocji.

W tym roku odbywa się już 30 edycja festiwalu. Pierwsze WICI odbyły się w 1978 roku w chorzowskim skansenie. Wzięło w nich udział zaledwie 15 zespołów śpiewaczych i tanecznych, dwie kapele ludowe i kilku solistów. — Dzień był deszczowy, oceniające występy panie kuliły się pod parasolami, a zespoły - szczególnie te taneczne, ślizgały się i potykały na mokrej estradzie - wspomina Krystyna Kaczko, organizator i członek jury od pierwszej edycji imprezy.

- Aktualnie zarejestrowanych jest około 200 zespołów i kapel. Ta liczba świadczy o rozwoju ruchu folklorystycznego w naszym województwie i pokazuje, że tego typu imprezy są potrzebne, aby nadal podtrzymywać lokalną tradycję kultury ludowej - mówi Katarzyna Heidenreich, organizatorka WICI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!