Ważne
  Prezentacja Encyklopedii Chorzowa

  Prezentacja Encyklopedii Chorzowa

  Stanisław Bubin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  We wtorek w chorzowskiej "Sztygarce" przy ul. Piotra Skargi 34 o 17 zaprezentowana zostanie uroczyście monumentalna "Encyklopedia Chorzowa".
  Tą publikacją katowickie Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorza Grzegorka inauguruję serię Małe Encyklopedie Małych Ojczyzn (MEMO).

  Jeśli chcemy uczyć historii regionu, to musimy mieć pod- ręczniki. "Encyklopedia Chorzowa" jest właśnie takim podręcznikiem. To wspólne dzieło 27 autorów i 4-osobowej redakcji. Twórcami artykułów i haseł są m.in. Roman Adler, Jan Drabina, Rajmund Hanke, Roman Hermann, Jerzy Jurzykowski, Małgorzata Kaganiec, Irma Kozina, Ryszard Kurek, Jan F. Lewandowski, Marian Piegza, Antoni Steuer, Mariusz Tracz, Bronisław Wątroba, Beata Witaszczyk i Marzena Wzientek.

  Publikacja jest efektem przeszło dwuletniej pracy.
  Na 624 stronach znalazło się 1781 haseł i artykułów, 365 biogramów, ponadto 503 ilustracje oraz 50 tabel i wykresów. Jest to lektura żywa i urozmaicona, przy czym niezwykle precyzyjna w sferze faktów. Stanowi ona syntezę wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego oraz dyscyplin technicznych i naukowych. W "Encyklopedii Chorzowa" zawarte są hasła obejmujące historię materialną (obiekty, budynki, zakłady pracy), historię społeczną (stowarzyszenia, kluby sportowe, parafie), historię naturalną (fauna, flora, geologia). Znajdziemy w niej także biogramy znakomitych chorzowian, w tym wszystkich patronów ulic i placów, parafii, szkół, chórów i innych instytucji. Księga uzupełniona jest hasłami poszerzającymi naszą wiedzę o perspektywę górnośląską. Znalazły się w niej wyjaśnienia tłumaczące terminy, pojęcia i nazwy (na przykład wekturant, powaba, przekucie toru), które mogą być dla współczesnego czytelnika niezrozumiałe. W tej mierze ta obszerna księga pełni też funkcję słownika.

  "Encyklopedia Chorzowa" ukazała się w nakładzie 1500 egzemplarzy i dostępna będzie w księgarniach regionu od 17 czerwca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama