Matura była ciężka, na studiach będzie lżej

  Matura była ciężka, na studiach będzie lżej

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wyniki egzaminów na całym świecie będą znane 6 lipca o 20.30 czasu Greenwich - mówi Basia Kaczmarek, która w LO im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach zdawała maturę międzynarodową
  Z 18-letnią Basią Kaczmarek, która w Liceum Ogólnokształcącym im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach zdawała maturę międzynarodową, rozmawia Monika Krężel

  Ile egzaminów zdawałaś w czasie matury?
  W sumie rozwiązałam 13 arkuszy egzaminacyjnych z sześciu przedmiotów, miałam też matury ustne z trzech języków. Niekiedy egzaminy z jednego przedmiotu trwały dwa dni. Najpierw rozwiązywaliśmy dwa arkusze, a dzień później trzeci.


  Czy fizycznie można wytrzymać taki maraton?

  Trwał trzy tygodnie; dopiero teraz uczę się odpoczywać. Były dni, że zdawałam maturę z dwóch przedmiotów, rano i po południu. Zresztą, podczas nauki w takiej szkole nie ma się na nic czasu. Program International Baccalaureate (IB) trwa dwa lata i jest maksymalnie wykorzystany. W skład oceny z matury wchodzą też prace badawcze czy eseje, które mają po kilkadziesiąt stron. Trzeba je przygotować z sześciu przedmiotów. Przykład: z chemii musiałam wybrać sobie temat badań, przeprowadzić do niego doświadczenia, zanalizować je, obliczyć itd. Moja praca z geografii liczyła prawie 40 stron. Te prace wysyłane są w czasie roku szkolnego do centrum egzaminacyjnego. Myślę, że na studiach będzie łatwiej!...

  Czym różni się normalna matura od tej międzynarodowej?

  Nie da się ich porównać. Na przykład matematyka jest obowiązkowa, ja wybrałam ją sobie na poziomie podstawowym. W ubiegłym roku moja siostra zdawała tradycyjną maturę z matematyki na rozszerzeniu. Tylko wtedy miałam porównanie. Ta moja matematyka była na poziomie o wiele wyższym, rozwiązywaliśmy zadania, które pewnie robi się na studiach. Już w pierwszej klasie trzeba kupić kalkulatory graficzne z grubą instrukcją i pracować z nimi przez całe liceum. A matura z matematyki była w tym roku wyjątkowo trudna. Takie są też opinie maturzystów z całego świata, którzy zdawali maturę międzynarodową.

  W masowych liceach maturzyści zdają język polski, język obcy i przedmiot wybrany. Oprócz tego dobrowolnie mogą zdawać trzy przedmioty dodatkowe. Jak to wyglądało u ciebie?
  Już w momencie rozpoczęcia nauki wybieramy sobie sześć przedmiotów, które chcemy zdawać na maturze. Trzy z nich musimy wybrać na poziomie rozszerzonym. Ja zdecydowałam się na język hiszpański, język angielski, geografię, chemię, matematykę i oczywiście język ojczysty, czyli polski. Geografii, angielskiego i hiszpańskiego uczyłam się na poziomie rozszerzonym. Na maturze ustnej z języków obcych zdający prezentują wybrany problem, własny tekst, potem prowadzą dyskusję z egzaminatorami. Na egzaminie z polskiego mówiłam o parabolizmie w "Zniewolonym umyśle" Czesława Miłosza. Egzaminy ustne są zawsze nagrywane.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   świetny program!

   Klasa IB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Również wybieram się w tym roku na do liceum z programem IB. Nie ukrywam, że jestem niesamowicie ukontentowana tą decyzją. W XXI w. trzeba ''zabezpieczyć'' się na przyszłość. Wiadomo jednak, że...rozwiń całość

   Również wybieram się w tym roku na do liceum z programem IB. Nie ukrywam, że jestem niesamowicie ukontentowana tą decyzją. W XXI w. trzeba ''zabezpieczyć'' się na przyszłość. Wiadomo jednak, że łatwo nie będzie, ale za to, jakże owocne będą to lata :).
   Taki program umożliwi nam - Polakom zupełnie inne życie. Zostaną przed nami otwarte drogi do prestiżowych uczelni na całym świecie.
   Szczerze- nie mogę się doczekać :).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ddd

   ddd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 101 / 84

   Żal mi jej. Biedna dziewczyna...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama