Będzin: Podniebną pasją zaraża młodszych

  Będzin: Podniebną pasją zaraża młodszych

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kazimierz Rauchfleisch, instruktor modelarski, prowadzący pracownię w Ośrodku Kultury w Będzinie otrzymał nagrodę miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
  Jego podopieczni podbijają już nie tylko Europę, ale cały świat. - Zdobywają prestiżowe nagrody i wyróżnienia na festiwalach i konkursach modelarskich. Ostatni i największy sukces to tytuł mistrza świata i złoty medal na XIV Mistrzostwach Świata Modeli Statków i Okrętów Naviga w Jabloncu nad Nisou, który otrzymał Kamil Harupa, pracujący pod kierunkiem pana Kazimierza - mówi Katarzyna Maciejewska z Ośrodka Kultury.


  W przyszłym tygodniu instruktor razem z Kamilem wyjeżdżają do Rumunii, powalczyć tam o tytuł mistrza Europy. Kazimierz Rauchfleisch jest zaskoczony wyróżnieniem. - Traktuje to jako podziękowanie dla wielu moich kolegów, dzięki którym wspólnie możemy rozwijać zainteresowania i zarażać innych pasją modelarstwa. Byłem zaskoczony, bo w mieście jest dużo osób, które wiele robią w dziedzinie kultury - mówi Kazimierz Rauchfleisch.

  Jego największą pasją są samoloty. W 1970 roku zdobył licencję modelarza lotniczego z wieńcem srebrnym w kategorii modeli akrobacyjnych na uwięzi. Ukończył podstawowe szkolenie lotnicze w aeroklubie w Grudziądzu, był członkiem aeroklubu śląskiego. Od pięciu lat jest instruktorem dwóch pracowni modelarskich w Ośrodku Kultury w Będzinie i filii w Grodźcu, którym patronuje Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jest także współorganizatorem giełdy modelarskiej oraz wystaw modelarskich, na które przyjeżdżają hobbyści i mistrzowie z całego kraju. To dzięki niemu wiele osób po raz pierwszy usłyszało o Przedwojennej Szkole Szybowcowej na Wzgórzu Parcina (w Będzinie), po której pozostały jedynie ruiny hangaru.

  - Najbardziej jestem dumny z opracowań dokumentacji przedwojennych samolotów. Obecnie zajmuje się rekonstrukcją dwóch z nich, typu "Smyk" i RWD - 6 - mówi instruktor z Będzina.
  Nagrodę miasta za osiągnięcia kulturalne odebrał także Zespół Ziemi Będzińskiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama