Okrągły Stół na dwuzłotówce

  Okrągły Stół na dwuzłotówce

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Monety, upamiętniające przemiany w Polsce wydał Narodowy Bank Polski. W poniedziałek zaprezentowane zostały w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
  A po raz pierwszy zostały pokazane kilka dni temu w Łazienkach Królewskich w Warszawie. - Na monetach znalazły się najważniejsze wydarzenia i ludzie, dzięki którym przyszłość Polski została przypieczętowana wolnością oraz wejściem do NATO i Unii Europejskiej. To jest nasza podróż sentymentalna, upamiętniająca tych, którzy poświęcili się dla kraju - mówił wczoraj Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego.

  Monety przywołują w pamięci m.in. wizyty papieża Jana Pawła II, Okrągły Stół, rząd Tadeusza Mazowieckiego. Na złotej monecie o nominale 25 zł znajduje się napis "Solidarność". 4 czerwca 1989".
  Nie brakuje też symboli, nawiązujących do zdarzeń w Stoczni Gdańskiej oraz Kopalni Wujek, takich jak dźwigi portowe i szyb kopalniany.

  - Naszej projektantce naprawdę nie było łatwo. Monety były konsultowane i dopracowywane w najdrobniejszych szczegółach. Na przykład zarys postaci z uniesioną ręką na tle Sejmu symbolizuje Tadeusza Mazowieckiego - wyjaśniał prezes Skrzypek.

  W przygotowaniu jest także kolekcja poświęcona księdzu Jerzemu Popiełuszce o nietypowym nominale 37 zł. - Takie monety są rzadkością w Europie. Te "37" będą nam przypominać, jak młodo zginął ksiądz Jerzy - tłumaczył prezes Skrzypek.

  Najbardziej zasłużonym na rzecz przemian prezes NBP wręczył wczoraj pamiątkowe monety.
  W sumie Narodowy Bank Polski wydał ponad 150 tys. sztuk monet obiegowych i kolekcjonerskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama