Odnalezione plany rzucają nowe światło na historię Śląska

  Odnalezione plany rzucają nowe światło na historię Śląska

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po zwycięskiej wojnie Hitler planował nie tylko budowę nowego, pełnego gigantycznych budowli Berlina. Równie ambitne plany miał odnośnie Śląska.
  Miał się on stać przemysłową wizytówką Rzeszy, modelowym niemieckim ośrodkiem produkcyjnym - drugim Zagłębiem Ruhry. Plany nazistowskich architektów zakładały wzniesienie nowych kopalń, zakładów przemysłowych i budowę wzorcowych miast. Śladem tych wizji są dziś, zbudowane po wojnie przez komunistów, osiedla w Tychach. Dowodzą tego plany zachowane w Archiwum Państwowym w Katowicach, które odnalazł prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego.


  Odkrycie Kaczmarka stawia w nowym świetle sprawę genezy budowy nowych Tychów. Dotychczas uznawana ją, obok koncepcji Nowej Huty, za drugi modelowy przykład miejskiej architektury socrealistycznej w Polsce, będącej przy okazji nowatorską wizją naszych powojennych architektów. Okazuje się jednak, że słynni architekci Hanna i Kazimierz Wejchertowie, którzy stworzyli miasto od podstaw, najprawdopodobniej korzystali z planów niemieckich, które powstały w sztabie Himmlera. Jedyna różnica między projektami niemieckimi a polskimi dotyczy lokalizacji linii kolejowej: hitlerowcy chcieli, by biegła obrzeżami, przez Paprocany, gdy w polskich planach dzieliła miasto na pół (podobno zażądał tego sam Bierut, by robotnicy mieli bliżej do pociągów wożących ich do pracy).

  W katowickim archiwum zachowały się koncepcje urbanistyczne także trzech innych miast, które miały powstać na Śląsku po zwycięskiej wojnie i wysiedleniu Polaków. - To miały być nowe Pyskowice na zachodzie, Tarnowskie Góry na północy i od wschodu, połączone ze sobą, Będzin i Sosnowiec. Kilkanaście lat temu słyszałem, że podobne plany narysowano dla Tychów, ale dotychczas nie było na to dowodów - mówi prof. Kaczmarek. Dopiero teraz okazało się, że w Archiwum Państwowym w Katowicach zachował się niemiecki plan Tychów, który odkrył Kaczmarek. Plan datowany jest na 1941 rok i podpisany nazwiskiem Froese.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorole

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 44

   to mieszanka hazjaji,gorolstwa i innych brudasow przybylych w okresie powojennym na slask ze swoich ziemlanek.uratowal im zycie slask

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zbrodniarze architekc i powinni odpowiedzieć

   franz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 37

   przed IPN za bezprawne naruszenie praw autorskich panów Niemieckich projektantów. Dlaczego niemiecka gazeta w Polszcze nie walczy o prawa niemieckich projekltantow? Za co temu Cichemu płacą?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Faktem jest że linia kolejowa

   marceli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 41

   przez środek Tychów to największa zbrodnia komunistyczna o jakiej słyszałem. Dlaczego IPN tym się nie zajmie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polska okupacja Śląska

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 53

   Gierek już mówił:"Polak potrafi", nie dodał jednak - wszystko sp dolić !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polska okupacja Śląska

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 53

   Gierek już mówił:"Polak potrafi", nie dodał jednak - wszystko sp dolić !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama